Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zleceniobiorca na zwolnieniu

Zleceniobiorca na zwolnieniu(01/02/2016)

Umowa zlecenie sama z siebie nie rodzi obowiązku zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia chorobowego. Jednak taka możliwość istnieje: zleceniobiorca może zdecydować, czy chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, czy też nie.

Z jednej strony pozwala ono korzystać ze zwolnień lekarskich, z drugiej natomiast – zmniejsza kwotę netto z tytułu wykonywania umowy zlecenie.

Tak więc przystępując do ubezpieczenia chorobowego pracownik dostaje mniejsza kwotę za wykonywaną pracę. Poza tym, korzystając ze zwolnienia powinien on liczyć się z faktem, że zleceniodawca może mu jeszcze owo wynagrodzenie zmniejszyć. Otóż jeżeli w ramach umowy zlecenie pracownik zobowiązał się do wykonywania pracy w siedzibie pracodawcy i w określonych godzinach, wówczas, przedkładając zleceniodawcy zwolnienie lekarskie i nie przychodząc do pracy w określonym w nim terminie, może liczyć się ze zmniejszeniem kwoty ustalonej w umowie, z powodu niedotrzymania zawartych w niej warunków. Jeżeli natomiast zleceniobiorca ma po prostu wykonać zlecenie, w czasie i miejscu dowolnym, to liczyć się będzie sam fakt wykonania zlecenie, a zwolnienie zleceniobiorcy nie powinno obniżyć jego wynagrodzenia.

Jak widać, wszystko zależy od tego, jaką pracę się wykonuje i na jakich warunkach. Czasem zwolnienia są potrzebne, po to chociażby, żeby móc spokojnie wyzdrowieć. W innych przypadkach natomiast opłacanie składki chorobowej mija się z celem – czy mamy zwolnienie czy też nie, liczy się sam efekt pracy a nie czas i miejsce jej wykonywania.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*