Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kiedy zakup środka trwałego jest jednorazowym kosztem?

Kiedy zakup środka trwałego jest jednorazowym kosztem?(25/01/2016)

Środki trwałe to te elementy majątku firmy, których okres użytkowania przekracza jeden rok. Jeżeli dodatkowo ich wartość początkowa jest wyższa niż 3500 zł netto, wówczas środki te należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Tak więc nie będą one kosztem w miesiącu zakupu czy przekazania to użytkowania – kosztem będzie wówczas comiesięczna wartość odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli natomiast wartość środka trwałego nie przekracza wspomnianej kwoty, wówczas nie ma obowiązku ewidencjonowania tego środka i prowadzenia jego amortyzacji. Innymi słowy, zakup komputera albo programu komputerowego za kwotę niższą niż 3500 zł netto oznacza, iż poniesiony wydatek może zostać wrzucony w koszty w całości, w miesiącu przekazania programu czy komputera do użytkowania. Możliwe jest też wprowadzenie takiego środka do ewidencji jako środka trwałego o niskiej wartości i dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, lub, co jest najmniej korzystne, dokonywanie planowych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

To, jaką metodę księgowania się wybierze, zależy tak naprawdę od podatnika. Najkorzystniejsze jest oczywiście wrzucenie ceny zakupu środka trwałego o niskiej wartości w koszty w miesiącu przekazania go do użytkowania – co oznacza nie tylko niższy podatek, ale też sporo mniej pracy, związanej z prowadzeniem amortyzacji i ewidencji środków trwałych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*