Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jeśli zlecenie okaże się etatem

Jeśli zlecenie okaże się etatem(18/01/2016)

Pracodawcy często proponują nowym pracownikom zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W niektórych firmach i branżach etaty są w ogóle niespotykane, mimo, iż firmy te zatrudniają wielu pracowników. Przyczyny są różne – zazwyczaj jednak jest to oszczędność pracodawcy.

I choć w bieżącym roku część zleceń musi być oskładkowana tak, jak umowa o pracę, to jednak zlecenie nie wymaga zakładania i prowadzenia akt pracowniczych, nie wiąże się z urlopem, zwolnieniem, nie rodzi obowiązku badań lekarskich i szkoleń BHP. Nie trzeba więc zatrudniać człowieka, który by się tym zajmował, a to też jest oszczędność. I to spora.

Należy jednak pamiętać, iż zlecenie powinno wiązać się ze swobodą pracy. Zleceniobiorca nie może być kierowany przez zleceniodawcę, sam wybiera miejsce i czas wykonywania zlecenia, a rozlicza się tylko z efektu swych działań. Pracownik natomiast, czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wykonuje pracę na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. To pracodawca decyduje gdzie i kiedy pracownik będzie wykonywał swe obowiązki, w zamian za to pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia, urlopu itd.

Jeżeli ZUS – na wniosek pracownika lub z własnej inicjatywy – skontroluje umowę łączącą obie strony, będzie się on opierał nie na samej umowie, lecz na faktycznych relacjach pomiędzy dwoma osobami. Najbardziej decydujący będzie fakt, czy dana osoba podlega drugiej i działa pod jej kierownictwem – bo to wyklucza zlecenie i wskazuje na etat. A jeżeli ZUS uzna, że strony powinien łączyć stosunek pracy (w miejsce dotychczasowej umowy zlecenie), pracodawca będzie musiał zapłacić zaległe składki, udzielić pracownikowi zaległego urlopu no i zapłacić karę grzywny. A ta wynosi od 1 do 30 tysięcy zł

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*