Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Emerytura przedsiębiorcy

Emerytura przedsiębiorcy(11/01/2016)

Pracodawcy co miesiąc płacą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dosyć dużą kwotę, będącą sumą składek odprowadzanych zarówno za siebie, jak i za poszczególnych pracowników.

W przypadku pracowników kwota składek uzależniona jest od wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Im wyższa pensja, tym wyższy ZUS i – w przyszłości – wyższa emerytura. Ale tak jest tylko w przypadku pracowników – osób, które mają wykazywane wynagrodzenie.

Pracodawca nie ma wynagrodzenia, a jego składki odprowadzane są od ustalanej co roku podstawy wymiaru. Jest nią 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Obecnie jest to kwota równa 2433,00 zł. W związku z powyższym, począwszy od stycznia 2016 roku, wysokość składek przedsiębiorców wygląda następująco:

  • składka emerytalna 474,92 zł,
  • składka rentowa 194,64 zł,
  • składka chorobowa 59,61 zł,
  • składka wypadkowa 43,79 zł,
  • składka na Fundusz Pracy 59,61 zł.

Pozostaje jeszcze składka zdrowotna, której wysokość będzie znana w drugiej połowie stycznia. Ona jednakże nie ma związku z wysokością emerytury.

Wyżej wymienione składki nie zależą od dochodów przedsiębiorcy, lecz od wspomnianego wynagrodzenia. A emerytura, jaką ich opłacanie gwarantuje, jest niestety minimalna. Tak więc przedsiębiorca, płacąc najniższy ZUS (a większość osób prowadzących własną działalność właśnie do tego dąży), powinien się też liczyć z najniższą emeryturą. Aby otrzymywać wyższe świadczenie, powinien on zwiększyć podstawę wymiaru składek – co, chociaż rzadko praktykowane, jest jak najbardziej dopuszczalne. No oczywiście składki na ZUS będą wtedy większe, ale to z kolei podniesie koszt prowadzonej działalności i obniży podatek. Więc co kto woli. W każdym razie – im więcej na ZUS wyda się teraz, tym więcej dostanie się potem.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*