Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Ozusowanie wszystkich zleceń już w styczniu!

Ozusowanie wszystkich zleceń już w styczniu!(04/01/2016)

Od nowego roku zmieniają się zasady dotyczące składek ZUS od umowy zlecenia. Otóż ozusowane będą wszystkie umowy zlecenia, pod warunkiem, że ich łączna kwota nie przekroczy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli zleceniobiorca w danym miesiącu osiągnie z tytułu zleceń kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu, składki społeczne od pozostałych umów będą dobrowolne. Obowiązkowa będzie wówczas, podobnie jak i teraz, składka zdrowotna.

Tak więc jeżeli pan Kowalski podpisze w styczniu trzy umowy zlecenia, każda z wynagrodzeniem równym 1000 zł, wówczas od pierwszych dwóch umów wszystkie składki będą obowiązkowe. Co do trzeciej umowy, obowiązkowa będzie składka zdrowotna, pozostałe natomiast będą dobrowolne. Pan Kowalski powinien powiadomić trzeciego zleceniodawcę o poprzednich dwóch umowach i ich wysokości oraz określić, czy chce podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawieranej z nim umowy.

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy zleceniobiorca nie poinformuje o pozostałych umowach, a zleceniodawca odprowadzi składki. Jeżeli okaże się, że nie były one obowiązkowe a nasz pan Kowalski nie chce ich opłacać, wówczas należy dokonać korekty w dokumentach złożonych do ZUS oraz oddać zleceniobiorcy opłacone przez niego składki. Korekta będzie też konieczna w przypadku nienaliczenia składek jeżeli okaże się, że były one jednak konieczne.

Niestety, mimo iż to zleceniobiorca powinien udzielić informacji o tym, jakie umowy podpisał, prawidłowość rozliczeń zusowskich leży po stronie płatnika składek, a zatem po stronie zleceniodawcy. I to on będzie się tłumaczył za ich ewentualny brak.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*