Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Płace w górę!

Płace w górę!(28/12/2015)

Od stycznia 2016 roku pensja minimalna dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę wynosić będzie 1850 zł brutto, czyli o 100 zł więcej, niż w roku obecnym. Dla pracownika oznacza to wzrost wynagrodzenia o 69,53 zł netto.

Koszt pracodawcy natomiast, czyli faktyczny koszt zatrudnienia jednego pracownika zarabiającego tyle, ile wynosi pensja minimalna, wyniesie 2233,69 zł, czyli o 120,74 zł więcej, niż w roku bieżącym. Z kolei w przypadku osób, które rozpoczną w roku 2016 swoją karierę zawodową, pensja minimalna w pierwszym roku zatrudnienia wynosić będzie 1480 zł brutto.

W związku ze wzrostem pensji minimalnej wzrosną także składki ZUS dla nowozakładanych firm. Tzw. ZUS preferencyjny w roku 2016 wyniesie 455,74 zł, przy czym obecnie jest to koszt rzędu 446,20 zł. Wzrost niewielki, ale jednak jest i należy o nim pamiętać.

Warto również dodać, iż wzrost pensji minimalnej oznacza także wzrost wysokości kar, jakie na daną firmę może nałożyć urząd skarbowy. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe jest bowiem wielokrotnością minimalnego wynagrodzenia za pracę. A co za tym idzie, wysokość kar, podobnie jak pensja minimalna, zmienia się z roku na rok. Oczywiście na niekorzyść podatnika, a z korzyścią dla urzędu skarbowego.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*