Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Były e-faktury, będą e-zwolnienia…

Były e-faktury, będą e-zwolnienia…(14/12/2015)

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej. Tak wystawione zwolnienie lekarz wysyła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który z kolei umieszcza je na profilu danego pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych.

Całość procesu przebiega dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych zwolnień, które pracownik był zobowiązany dostarczać do zakładu pracy w ciągu 7 dni, a dane pracownika i pracodawcy pojawią się w systemie elektronicznym automatycznie po wpisaniu przez lekarza numeru PESEL.

Jednak warunkiem otrzymywania e-zwolnień jest zarejestrowanie profilu na wspomnianej Platformie Usług Elektronicznych ZUS PUE. Jeżeli nie posiadamy certyfikatu ani podpisu elektronicznego, należy założyć profil jako niezaufany, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS.

Profil ten muszą założyć ci pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Dla pozostałych e-zwolnienia będą na razie dobrowolne. Jeżeli jednak nie zamierzamy z nich korzystać, musimy poinformować o tym fakcie pracowników – i to w formie pisemnej. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na e-zwolnienia, do końca grudnia musimy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. A zatem – nie ma no co czekać. Zdaje się, że e-zwolnienia to faktycznie ułatwienie, i to zarówno dla pracownika, lekarza jak i pracodawcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*