Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Otrzymanie korekty trzeba potwierdzić!

Otrzymanie korekty trzeba potwierdzić!(07/12/2015)

W momencie zwrotu towaru bądź jego wymiany konieczne jest wystawienie faktury korygującej. A ponieważ faktura ta powoduje zmniejszenie bądź zwiększenie podatku, ważne jest, by jej otrzymanie zostało potwierdzone przez nabywcę.

Zwłaszcza, jeżeli chodzi o zmniejszenie. Ustawa o vat przewiduje bowiem prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pod warunkiem otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, i to przed terminem złożenia deklaracji.

Nie jest jednak nigdzie wspomniane, jak ma wyglądać takie potwierdzenie. Najczęściej spotykaną formą jest podpisanie przez nabywcę kopii faktury korygującej i odesłanie jej na adres sprzedawcy, co niestety często jest sprawą problematyczną z punktu widzenia nabywcy towaru. Albo zapomina on odesłać kopię, albo ją gubi czy odkłada jako niepotrzebną. A wystawca faktury bez potwierdzenia otrzymania korekty nie może jej uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. Czy jest zatem prostszy sposób na uzyskanie takiego potwierdzenia?

Okazuje się, iż jest. Zarówno urzędy jak i sądy uznały, że wystarczającym potwierdzeniem jest automatyczne potwierdzenie odbioru wiadomości, wysłane z serwera nabywcy towaru czy usługi. O ile oczywiście otrzymana przez niego wiadomość zawierała fakturę korygującą. Może to być także e-mail zawierający potwierdzenie otrzymania korekty, osobne pismo tej treści, wysłane pocztą lub właśnie podpisana kopia korekty. Istotne jest także, w przypadku braku potwierdzenia, by posiadać jednoznaczne dowody wskazujące na próbę dostarczenia faktury korygującej do nabywcy oraz dokumentację sugerującą, iż wie on o jej wystawieniu. Na tej podstawie, w wyjątkowych wypadkach, także można uwzględnić fakturę korygującą w przychodach firmy.

Tak więc potwierdzenie otrzymania korekty jest wymagane, nie musi być to jednak podpisana kopia faktury. Wystarczy krótki e-mail, czy też automatyczne potwierdzenie odbioru wiadomości. Ważne bowiem, by nabywca potwierdził, iż otrzymał korektę. A w jaki sposób to zrobi, to już nie ma znaczenia.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*