Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kiedy wynagrodzenie jest kosztem firmy?

Kiedy wynagrodzenie jest kosztem firmy?(30/11/2015)

Zatrudnianie pracowników to dla firmy nie tylko wydatek, lecz także koszt podatkowy. A koszty te, jak wiadomo, zmniejszają podstawę opodatkowania, co z kolei sprawia, że płacimy mniejszy podatek.

Jednak nie wystarczy co miesiąc naliczać wynagrodzenia i na tej podstawie wrzucać go w koszty. Istotny jest bowiem moment, w którym pieniądze zostały postawione do dyspozycji pracownika.

Jeżeli przykładowo naliczymy wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca, ale z różnych przyczyn wypłacimy je dzień później, wówczas wynagrodzenie to jest kosztem w miesiącu, w którym zostało wypłacone, a nie naliczone. Jeżeli zatem opóźniamy wypłatę wynagrodzenia czy premii, nie możemy ich doliczać do kosztów prowadzonej działalności aż do momentu, w którym zaległości te zostaną uregulowane. Potwierdzeniem przekazania pieniędzy na rzecz pracownika jest natomiast podpis na liście płac lub przelew bankowy.

Co istotne, ważny jest moment, w którym pracownik otrzymuje wynagrodzenie – w przypadku przelewów, momentem tym będzie dzień, w którym środki znajdą się na koncie pracownika, a nie w którym zostaną zdjęte z konta pracodawcy. A jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w dniu wcześniejszym.

Tak więc nieterminowa wypłata wynagrodzenia to nie tylko szkoda dla pracownika, lecz także dla firmy. Ta druga ma bowiem większy przychód i w związku z tym musi zapłacić wyższy podatek.

Poza tym nieterminowa wypłata należności wobec pracowników powoduje obowiązek wypłaty odsetek, liczonych od 1 dnia opóźnienia do dnia faktycznej zapłaty. Jednak pracodawca wypłaca odsetki tylko na wyraźny wniosek pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*