Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Barter – tylko w cenach rynkowych

Barter – tylko w cenach rynkowych(23/11/2015)

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą dokonuje tzw. transakcji wymiennych, polegających na wzajemnych świadczeniu usług przez dwa różne podmioty rynkowe.

Przykładowo firma A montuje nowe okna w firmie B, a ta dostarcza jej w zamian drukarki i skanery. Następnie wystawiane są faktury (choć nie zawsze – często bowiem podmioty uznają, iż faktury nie są potrzebne), ale nie ma przepływu pieniędzy z firmy A do firmy B i odwrotnie. Jest za to umowa, regulująca wzajemne świadczenia.

Brak faktur nie oznacza jednakże braku kosztów czy przychodów. Ponieważ umowa barterowa dotyczy działań płatnych, ich cena powinna być precyzyjnie określona. Istotne jest, by wartość usług czy towarów objętych umową nie odbiegała od cen rynkowych. W tym celu należy tak skonstruować treść umowy, by ceny w niej zawarte nie budziły wątpliwości. To samo dotyczy rabatów – oczywiście możemy je stosować, jednak zawsze należy pamiętać, iż rabaty udzielane w ramach umowy barterowej powinny być takie same, jak rabaty udzielane pozostałym klientom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wartości podane w umowie stanowią przychód firmy. No i powodują powstanie kosztu. Co istotne, umowa powinna dotyczyć ściśle prowadzonej działalności, i to nie tylko w zakresie świadczonych usług (np. wymiana okien). Jeżeli bowiem to, co otrzymamy w zamian, nie będzie służyło osiągnięciu przychodu, nie będziemy mieli podstawy do zaliczenia wynikającej z umowy wartości w koszty firmy. Wówczas powstaje przychód, ale nie ma powiązanego z nim kosztu. A to oznacza konieczność odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Dlatego też warto zastanowić się nad treścią podpisywanych umów barterowych i oszacować wykazywaną w nich wartość na podstawie odpowiedniej kalkulacji.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*