Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy zakup czasopism to koszt podatkowy?

Czy zakup czasopism to koszt podatkowy?(17/11/2015)

Jak najbardziej. Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to do kosztów podatkowych może bez problemu zaliczać wydatki poniesione na zakup czasopism.

Nie chodzi tu jednak o wszystkie gazety, lecz o te, których lektura pomaga w prowadzeniu firmy. Kosztem podatkowym może być więc zakup pism związanych z zarządzaniem, informatyką, finansami, ekonomią, gospodarką itd. A także zakup wszelkich pism branżowych, związanych z obszarem funkcjonowania danej firmy.

Zarówno koszt pojedynczego egzemplarza gazety jak i koszt prenumeraty konkretnego czasopisma to koszty pośrednie, czyli związane z ogólną działalnością podatnika i niepowiązane z konkretnym źródłem przychodu. Koszty takie należy wliczać do kosztów działalności w momencie poniesienia danego wydatku. O ile w przypadku pojedynczych wydań jest to oczywiste, to prenumerata budzi pewne wątpliwości. Bo wydatek praktycznie ponosimy raz na rok, jednak gazetę dostajemy co miesiąc…

Sposób księgowania prenumeraty zależy przede wszystkim od tego, jaką formę księgowości posiada dany podatnik. Jeżeli firma prowadzi księgę przychodów i rozchodów, to prenumeratę księgujemy zgodnie z fakturą zakupu. Bez znaczenia jest tu moment faktycznej zapłaty. W przypadku tzw. pełnej księgowości natomiast, koszt należy rozłożyć w czasie na cały okres trwania prenumeraty, zgodnie z faktycznym zakupem (czyli otrzymywaniem kolejnych numerów pisma). A zatem co miesiąc należy księgować odpowiednią kwotę, będącą ceną pojedynczego wydania.

Jeżeli wartość prenumeraty nie jest zbyt wysoka, a jej okres przypada na przełomie dwóch różnych lat kalendarzowych (np. od czerwca 2015 do maja 2016), wówczas dopuszczalne jest zaksięgowanie części przypadającej na rok 2015 jednorazowo, w dacie otrzymania faktury, a pozostałej kwoty – w dacie 1 stycznia 2016 roku.

Co do vat-u natomiast, to w przypadku prenumerat elektronicznych rozliczamy go zgodnie z datą i kwotą zapłaty, która niekoniecznie pokrywa się z datą wystawienia faktury. W przypadku prenumerat papierowych natomiast vat odliczamy zgodnie z datą wystawienia faktury.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*