Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Numer rejestracyjny – czy naprawdę jest potrzebny?

Numer rejestracyjny – czy naprawdę jest potrzebny?(10/11/2015)

Jeszcze parę lat temu nie można było księgować faktur, na których nie umieszczono numeru rejestracyjnego samochodu. Jednak od 1 stycznia 2013 roku numer rejestracyjny nie jest już warunkiem koniecznym do zaliczenia danych faktur w koszty. Co nie oznacza, że należy

W świetle aktualnych przepisów do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można te wydatki, bez których przychód byłby niemożliwy do uzyskania. Jeżeli paliwo zakupione do samochodu służbowego służy osiągnięciu przychodu, a tak oczywiście jest, to wydatek ten możemy zaliczyć do kosztów firmy. Jeżeli jednak na fakturze, która wspomniany wydatek dokumentuje, nie znajdzie się numer rejestracyjny samochodu służbowego, podatnik będzie musiał udowodnić, że paliwo zostało zakupione w ramach prowadzonej działalności i służyło osiągnięciu przychodu. Lub zabezpieczeniu jego źródła.

Tak więc numer rejestracyjny konieczny nie jest, ale jego obecność na fakturze pomaga w rozwianiu wszelkich formalności. Poza tym, jeżeli kosztem uzyskania przychodu jest wydatek na paliwo zakupione do samochodu, nieznajdującego się w ewidencji środków trwałych firmy, wówczas należy porównać sumę kosztów poniesionych na ten samochód (paliwo) z kwotą wynikającą z tzw. kilometrówki i zaksięgować mniejszą wartość. Jeżeli na fakturach nie będzie numeru rejestracyjnego, wówczas ciężko jest ustalić, który wydatek dotyczył samochodu służbowego, a który „pożyczonego”. Tak więc numeru rejestracyjnego pisać z reguły nie trzeba – ale można. Od przybytku głowa podobno nie boli.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*