Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Urlop na żądanie

Urlop na żądanie(02/11/2015)

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależny jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 lub 26 dni. W ramach owego wymiaru mieszczą się także 4 dni urlopu na żądanie, czyli urlopu, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi

O urlopie na żądanie należy powiadomić pracodawcę najpóźniej w dniu, w którym zamierza go wykorzystać, jednak przed planowaną godziną rozpoczęcia pracy. Istnieją poglądy, że w momencie zgłoszenia zamiaru skorzystania z urlopu na żądanie po godzinie rozpoczęcia pracy w danym dniu, pracodawca wcale nie musi się na taki urlop zgodzić. Co do przepisów – te nic na ten temat nie mówią.

Istotne jest także, iż tak jak w przypadku „zwykłego” urlopu wypoczynkowego, również urlop na żądanie – mimo swej specyfiki – powinien zostać udzielony przez pracodawcę. Nie wystarczy zatem zadzwonić do firmy i poinformować o tym, iż w danym dniu zamierzamy skorzystać z urlopu na żądanie. Kolejnym krokiem powinno być uzyskanie zgody pracodawcy na taki urlop, inaczej nieobecność pracownika w pracy może zostać potraktowana jako nieusprawiedliwiona.

O urlopie na żądanie pracownik może powiadomić przełożonego w sposób praktycznie dowolny. Może to być rozmowa telefoniczna, sms, e-mail. Ważne jest jednak uzyskanie odpowiedzi zwrotnej. Co do zasady, urlop na żądanie powinien być wykorzystany w nagłych, losowych sytuacjach, nie objętych planem urlopowym. Jeżeli pracodawca podejrzewa, że urlop na żądanie był wcześniej zaplanowany, bądź jeżeli wykorzystanie go w konkretnym dniu przez pracownika w sposób istotny zaszkodzi interesom firmy (np. gdy w danym został zaplanowany wyjazd pracownika na targi), może on odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Powinien on jednakże swoją decyzję uzasadnić.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*