Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Wydatek na okulary właściciela nie jest kosztem firmy

Wydatek na okulary właściciela nie jest kosztem firmy(26/10/2015)

w przeciwieństwie do zakupu okularów dla pracownika. Przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma obowiązek kierowania ich na badania wstępne (przed podjęciem pracy) i okresowe (w trakcie trwania zatrudnienia) do lekarza medycyny pracy.

W przypadku pracy z komputerem konieczne jest też badanie okulistyczne. Jeżeli po takim badaniu lekarz wskaże na konieczność noszenia okularów korekcyjnych, to pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszt zakupu okularów.

Zwrot kosztów może obejmować całość kwoty, za jaką okulary zostały zakupione. Ale nie musi. Pracodawca może także określić limit, do jakiego wydatki te będą zwracane. Jest on bowiem zobowiązany do zapewnienia pracownikowi okularów umożliwiających mu pracę, a nie do tych, które obecnie są modne i w związku z tym dużo droższe.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku okularów dla pracodawcy. Nie ma tu znaczenia, czy pracuje on z komputerem czy nie. Zarówno sądy jak i urzędy skarbowe twierdzą bowiem, iż wydatek na zakup okularów dla przedsiębiorcy jest wydatkiem o charakterze osobistym, mającym na celu ochronę zdrowia, a nie uzyskanie przychodu. Podobnie zresztą jak kwestia samych badań – za badania pracowników płaci pracodawca. I zalicza je do kosztów uzyskania przychodów. Ale kosztów swoich badań już w koszty prowadzenia firmy zaliczyć nie może. Te – jak się okazuje – także mają charakter osobisty.

Wyjątkiem są okulary specjalistyczne, ewidentnie związane z wykonywanym zawodem i niezbędne do jego wykonywania. Jak np. okulary dla stomatologa, wyposażone w specjalne soczewki i służące do pracy w gabinecie stomatologicznym. Zakup takich okularów przez właściciela firmy może zostać zaliczony do kosztów prowadzonej działalności, bo jest związany z uzyskaniem przychodu w sposób bezpośredni.

No cóż, sprawiedliwości tu na pewno nie ma… Bez okularów ciężko jest wykonywać pracę komuś, kto ma wadę wzroku, bez względu na to czy jest to pracownik czy pracodawca. A okulary chronią zdrowie jednych i drugich. Czy zatem warto doszukiwać się tu logiki? Chyba nie. Logika logiką, a przepisy przepisami.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 4,50)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*