Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Klient wpłacił zaliczkę? Wystaw mu fakturę!

Klient wpłacił zaliczkę? Wystaw mu fakturę!(19/10/2015)

Przy zawieraniu transakcji kupna-sprzedaży zdarza się, iż w celu zabezpieczenia sprzedający żąda wpłaty zaliczki przed wysyłką towaru. Lub przed jego odbiorem.

Nie musi to być całkowita wartość towaru lub usługi (chociaż tak było by najprościej), lecz jakaś część wartości zamówienia, powiedzmy – 30%. Reszta natomiast może być zapłacona w określonym w umowie terminie.

Ale co w takim przypadku z fakturą? Czy wystawiamy ją po wykonaniu montażu (w przypadku sprzedaży okien czy rolet), czy może po otrzymaniu ostatniej części zapłaty? No właśnie nie. Jeżeli warunkiem wysyłki towaru jest zapłata całej wartości zamówienia, wówczas sprzedawca od razu wystawia fakturę i wysyła ją razem z towarem. Jeżeli natomiast zapłacono tylko zaliczkę, wówczas należ wystawić fakturę zaliczkową (nie tradycyjną fakturę vat – słowo „zaliczkowa” ma w tym przypadku kluczowe znaczenie).

Fakturę zaliczkową można wystawić 30 dni przed wpłatą zaliczki lub do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu w którym zaliczka wpłynęła na konto sprzedającego. Ponieważ nie jest łatwo przewidzieć dokładny termin zapłaty zaliczki, najlepiej wystawiać fakturę zaliczkową po otrzymaniu przelewu na konto. Faktura ta powinna obejmować jedynie wpłaconą kwotę. Jeżeli natomiast termin zapłaty zaliczki ustalony jest w umowie, wówczas można zaryzykować wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki.

Następnie, po zakończeniu transakcji, należy wystawić fakturę końcową. Musi ona uwzględniać wystawione wcześniej faktury zaliczkowe (jedną lub kilka), oraz pozostałą kwotę do zapłaty. Faktury końcowej nie wystawiamy, jeżeli wystawiliśmy kilka faktur zaliczkowych a ich wartość równa jest wartości całego zamówienia. Wówczas jednak należy pamiętać, iż ostatnia z faktur zaliczkowych powinna uwzględniać wcześniejsze faktury zaliczkowe.

Co ważne, faktura zaliczkowa nie stanowi podstawy do zaliczenia danego wydatku w koszty prowadzonej działalności. Prawo takie daje tylko faktura końcowa, i to w miesiącu otrzymania towaru lub wykonania usługi, a nie w momencie wystawienia faktury. Na podstawie faktury zaliczkowej natomiast można odliczyć vat – w miesiącu jej otrzymania, oczywiście.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*