Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Gdy szef zachoruje

Gdy szef zachoruje(28/09/2015)

Chorować wolno każdemu. I każdemu się to zdarza… Co jednak w sytuacji, gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, a lekarz wypisał nam zwolnienie? Cóż, nie pozostaje nic innego jak odpoczywać w domowym zaciszu i szybko wracać do zdrowia.

Niby proste i oczywiste. Ale kto podpisze umowę, zlecenie czy chociażby fakturę? Czy choroba oznacza, że musimy zawiesić działalność?

Za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracodawcy należą się pieniądze z ubezpieczenia chorobowego. O ile oczywiście wcześniej je skrupulatnie opłacał. Jak wyliczyli specjaliści, za 10 dni zwolnienia zasiłek wynosi tyle, ile suma rocznych składek wpłaconych na ubezpieczenie chorobowe. Tyle tylko, że w czasie zwolnienia nie można wykonywać działalności zarobkowej, inaczej bowiem ZUS może cofnąć świadczenie lub odmówić jego wypłaty. Co zatem oznacza działalność zarobkowa? Czy jest nią prowadzenie firmy?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Prowadzenie firmy to jednak działalność polegająca na uzyskaniu przychodu, więc generalnie nie wolno jej wykonywać przebywając na zwolnieniu lekarskim. Nie wolno nadzorować pracowników, zawierać umów, uczestniczyć w spotkaniach czy konferencjach, przyjmować i wydawać towarów, sprzedawać, montować itd. To na pewno. Warto więc na czas choroby przekazać swe zadania pracownikom, w formie pisemnej – wówczas ZUS nie powinien mieć wątpliwości, iż to oni faktycznie prowadzili działalność w czasie naszej choroby. Właściciel może jednakże podpisywać faktury i inne dokumenty, jeżeli dotyczą one pracy wykonanej przed chorobą lub po niej i wymagają podpisu właściciela firmy. Jest to bowiem tylko formalność wynikająca z faktu posiadania firmy, nie zaś praca zarobkowa w sposób bezpośredni zmierzająca do uzyskania przychodu. Pamiętajmy jednakże, iż dozwolone jest tylko formalne podpisywanie dokumentów – a wystawianie faktur, wnikanie w treść umowy czy jej poprawianie, wystawianie dokumentów czy wypełnianie zleceń już taką formalnością nie jest.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*