Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Wyjazdy służbowe właściciela

Wyjazdy służbowe właściciela(31/08/2015)

Zdarza się, i to nie rzadko, że w ramach prowadzonej działalności musimy wyjechać poza miejscowość, w której znajduje się siedziba naszej firmy. Wówczas mamy do czynienia z delegacją właściciela.

Koszty takiego wyjazdu – o ile był on związany z prowadzoną działalnością – stanowią oczywiście koszty firmy. Do ich rozliczenia potrzebujemy jedynie faktury za nocleg i przejazd (może być też bilet, ale musi zawierać kwotę vat i pełne dane wystawcy, wraz z numerem NIP). Co istotne, w przypadku noclegu nie mamy prawa do odliczenia VAT-u, jednak nie oznacza to, że go tracimy. W koszty bowiem wliczamy kwotę brutto z takiej faktury.

Jeżeli chodzi natomiast o jedzenie, to tu faktury są zupełnie zbędne. Nie możemy bowiem ich zaliczać do kosztów. Jedyną możliwością są diety, które obecnie wynoszą – w przypadku podróży krajowych – 30 zł. Dieta nie przysługuje w przypadku wyjazdu, który nie przekroczył 8 godzin, a jeżeli podróż trwała od 8 do 12 godzin, wówczas należy nam się jedynie połowa diety. Pełna kwota przysługuje dopiero po przekroczeniu 12 godzin. Dieta nie jest bowiem kwotą, jaką powinniśmy wydać na posiłek w ciągu naszej delegacji, lecz swego rodzaju rekompensatą, nadwyżką ponad to, co wydalibyśmy na jedzenie pracując danego dnia w firmie.

Tak więc wyjeżdżając do klienta, warto zgromadzić wszelkie faktury (bilety, paliwo, parkingi, nocleg, taksówka), po czym dokładnie je opisać i wliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Parę takich wyjazdów w miesiącu może nam bowiem znacznie obniżyć płacony podatek.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*