Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Odsetki ustawowe? A może podatkowe?

Odsetki ustawowe? A może podatkowe?(17/08/2015)

No właśnie – jakie odsetki należą się wystawcy faktury, jeżeli jej odbiorca zwleka z zapłatą, a usługa została wykonana? Lub gdy towar został dostarczony? Ustawowe, podatkowe… a może te i te?

Najczęściej w praktyce spotykane są odsetki ustawowe, które nalicza się po upływie terminu wyznaczonego na fakturze. Ale okazuje się, iż sposób ten nie do końca jest prawidłowy.

Otóż obowiązująca od marca 2013 roku Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 403) reguluje wyraźnie sposób i rodzaj odsetek, jakie możemy naliczać w przypadku opóźnionej płatności lub – uwaga – zbyt długiego terminu zapłaty. Zgodnie z jej treścią nie należy stosować terminów dłuższych niż 60 dni, chyba, że spełnione są dodatkowe, wymienione w Ustawie warunki. Inaczej bowiem wystawca faktury może naliczać odsetki nawet wówczas, kiedy nie doszło do opóźnienia względem terminu zapłaty znajdującego się na fakturze. Jeżeli strony uzgodniły termin płatności dłuższy niż 30 dni, to po upływie trzydziestu dni od daty spełnienia świadczenia i dostarczenia faktury można zacząć naliczać odsetki ustawowe. Tak jest napisane w artykule 5 wymienionej ustawy. Wynika z niego również, iż odsetki te można naliczać aż do dnia faktycznej zapłaty, nie dłużej jednak, niż do dnia wymagalności (daty zapłaty widocznej na fakturze).

Natomiast od dnia zapłaty wyniakjącego z faktury do dnia faktycznej zapłaty wierzycielowi należą się odsetki podatkowe. Do ich zapłaty nie jest wymagane żadne wezwanie.

Jeżeli natomiast termin zapłaty jest dłuższy niż 60 dni, a dodatkowe warunki nie są spełnione (sprzeczność ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego), wówczas po upływie 60 dni wierzyciel ma prawo naliczać odsetki zgodne z Ordynacją podatkową (odsetki podatkowe). Warunkiem jest tu oczywiście wykonanie usługi lub dostawa towaru.

Tak więc czasami warto znać przepisy – mimo iż są dosyć zawiłe, to jednak ich znajomość pozwoli nam uzyskać zapłatę w szybszym terminie lub większej wysokości.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*