Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Zatrudnianie pracowników na umowę o dzieło

Zatrudnianie pracowników na umowę o dzieło(10/08/2015)

Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą, próbuje początkowo radzić sobie własnymi siłami. Z czasem jednak okazuje się, że pomoc nie tylko by się przydała, ale jest wręcz wskazana i niezbędna, jeżeli chodzi o sprostanie wymaganiom klientów.

I bardzo dobrze – bo to oznacza rozwój naszej firmy. A zatrudnianie pracowników nie jest wcale takie straszne. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o umowy o dzieło. Nie ma tu bowiem ubezpieczeń, nie ma też obowiązków związanych z urlopami, zwolnieniami czy nadgodzinami. Ważne jest tylko to, by wykonana praca była rzeczywiście dziełem (pomalowanie konkretnego budynku, sporządzenie sprawozdania finansowego za dany rok, namalowanie obrazu, stworzenie bazy danych itd.). Jeżeli dziełem jest np. napisanie konkretnego artykułu czy stworzenie logotypu, wówczas powinniśmy podpisać ze zleceniobiorcą umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, co oznacza podwyższone koszty przychodu (50% kwoty brutto), no i mniejszy podatek.

Ale wracając do sedna. Zatrudniając pracownika na umowę o dzieło nie trzeba nic nigdzie zgłaszać. A to duży plus dla początkujących właścicieli firm. Wystarczy podpisać umowę, wypłacić wynagrodzenie i zapłacić na odpowiednie konto własnego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek (w tytule przelewu wybieramy deklarację PIT 4R). Kwota dzieła powinna przekraczać 200 zł, inaczej bowiem mamy dzieło opodatkowane ryczałtem, a to wiąże się z nieco innymi formalnościami. Teoretycznie rachunek do umowy o dzieło leży po stronie zleceniobiorcy, jednak praktycznie wystawia go zleceniodawca – łącznie z umową. W rachunku widoczna jest też kwota podatku. Należy pamiętać, iż podatek płacimy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacona została należność z tytułu umowy. Nie trzeba co miesiąc składać deklaracji, wystarczy przelew zaliczki. Deklarację składa się natomiast na początku roku, za rok miniony. Jedną, zbiorczą. Należy także zleceniobiorcom wystawić PIT 11, w trzech kopiach. Jedna trafia do urzędu, druga do zleceniobiorcy, trzecia zostaje u nas – z potwierdzeniem wysłania do urzędu i zleceniobiorcy najlepiej. I to już wszystko.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*