Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Pomocne dowody wewnętrzne

Pomocne dowody wewnętrzne(31/07/2015)

Dowody wewnętrzne to dokumenty służące do księgowania kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą a niepotwierdzonych fakturą. Warto więc bliżej się im przyjrzeć – dokumenty te umożliwiają bowiem wrzucanie w koszty firmy opłat za parkowanie czy też czynsz.

Za pomocą dowodu księgowego możemy wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów takie koszty, jak opłaty za czynsz i media w części przeznaczonej na działalność gospodarczą, diety poniesione w związku z odbytymi podróżami służbowymi, opłaty sądowe i notarialne, parkowanie samochodu będącego na stanie firmy i używanego wyłącznie do jej celu lub wówczas, gdy samochód używany jest także w celach prywatnych ale dany postój dotyczył prowadzonej działalności. Także ubezpieczenie majątku firmy czy zakup towarów i materiałów od osób nieprowadzących działalności gospodarczej można udokumentować dowodem wewnętrznych. Należy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach:

Zasada nr 1: Dowody wewnętrzne są to proste dokumenty, których wzór można znaleźć w internecie. W sklepach dostępne są też gotowe druczki, na których wpisujemy tylko niezbędne dane. Istotne jest, by dowód wewnętrzny zawierał: datę sporządzenia dowodu,podpisy osób, które dokonały wydatku, nazwę towaru, jego ilość, cenę jednostkową i wartość lub też przedmiot operacji i wysokość poniesionego kosztu. Jeżeli data wydatku równa jest dacie sporządzenia dowodu, podajemy jedną datę. Jeżeli natomiast daty te różnią się, należy na dowodzie uwzględnić je obie. Dowody wewnętrzne powinny być także numerowane.

Zasada nr 2: Do każdego dowodu należy podpiąć dokument źródłowy, czyli potwierdzający poniesienie wydatku – jest nim np. bilet z parkomatu, druk delegacji, rozliczenie czynszu ze spółdzielni czy faktura za energię elektryczną wystawiona na osobę prywatną, a nie firmę. Dokumentem źródłowym w przypadku ubezpieczenia jest polisa, a w przypadku odsetek bankowych czy różnic kursowych -wyciąg z konta. Takie dokumenty posiada każdy, ale nie każdy wie, jak zrobić z nich użytek. A warto się postarać – im większe koszty, tym mniejszy podatek!

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*