Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Dom/mieszkanie a koszty firmy

Dom/mieszkanie a koszty firmy(27/07/2015)

Większość osób, które otwierają działalność gospodarczą, jako główne miejsce jej wykonywania podaje swój aktualny adres zamieszkania. Jeżeli osoba zakładająca dg jest właścicielem danego mieszkania, problemu nie ma.

Jeżeli jednak je wynajmuje, potrzebna jest dodatkowa umowa (lub aneks), regulująca wykorzystanie części mieszkania na firmę. Taką umowę, razem z oszacowaną powierzchnią, jaką na prowadzenie firmy przeznaczamy (np. 1 pokój) należy przechowywać w dokumentach firmy na wypadek kontroli.

Co istotne, podając adres zamieszkania w CEIDG, musimy liczyć się z tym, iż będzie on dostępny w internecie razem z pozostałymi danym naszej firmy.

Jeżeli już wskażemy miejsce zamieszkania jako główne miejsce prowadzenia działalności, wówczas część kosztów lokalowych możemy zaliczyć do kosztów firmy. Są to opłaty z tytułu czynszu, prądu, gazu, ogrzewania, internetu czy telefonu. W koszty firmy możemy zaliczyć opłaty za wszystko, co potrzebne jest nam w ramach prowadzonej działalności i co w każdej chwili możemy udowodnić. Opłaty te są kosztem w miesiącu ich faktycznej zapłaty i nie w całej kwocie, lecz odpowiednio do podanej w urzędzie gminy powierzchni przeznaczonej na biuro. Jeżeli np. na prowadzenie firmy przeznaczamy 30% mieszkania, wówczas w koszty wrzucamy 30% opłaty za czynsz, prąd itd. A do zaksięgowania tego typu wydatków potrzebujemy albo fakturę (może być wystawiona na imię i nazwisko właściciela działalności, niekoniecznie na firmę) albo tzw. dowód wewnętrzny (o nim w kolejnym artykule), pod który podpinamy potwierdzenie przelewu. Należy także każdorazowo dopisywać na potwierdzeniu lub fakturze wyliczenie kwoty stanowiącej koszt firmy.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*