Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Przychody – faktura czy dzieło?

Przychody – faktura czy dzieło?(20/07/2015)

Zakładając własną działalność gospodarczą należy określić zakres jej działania, czyli wybrać rodzaje aktywności gospodarczej, jakimi – jako firma – będziemy się zajmować.

Warto pamiętać, iż wybór ten może być w dowolnym momencie modyfikowany poprzez system CEIDG – ten sam, z którym zetknęliśmy się w momencie zakładania działalności.Niekoniecznie zatem należy wybrać jak najwięcej przewidywanych obszarów działań. Jeżeli bowiem czegoś nie mamy w zakresie działalności gospodarczej, możemy to wykonać na podstawie umowy zlecenie czy o dzieło – tyle, że jako osoba fizyczna, czyli poza firmą. Oczywiście dochody z umowy cywilnoprawnej nie mają wpływu na przychód firmy, a co za tym idzie – nie zwiększają płaconego podatku dochodowego z prowadzonej działalności.

Jeżeli natomiast ktoś chce z nami podpisać umowę np. na wykonanie zdjęć, a my mamy ten rodzaj aktywności gospodarczej w prowadzonej firmie, wówczas nie możemy zgodzić się na podpisanie dzieła. W takim przypadku konieczne jest wystawienie faktury za wykonaną pracę i doliczenie jej do przychody firmy.

Warto też dodać, iż – jako firma – nie powinniśmy współpracować z byłym pracodawcą, a już na pewno nie możemy wykonywać dla niego tych samych prac, jakimi zajmowaliśmy się jako jego pracownicy. Tak więc zakładając działalność gospodarczą należy ostrożnie wybierać rodzaje prowadzonych działań, pamiętając, że czasem dzieło jest lepszym wyjściem. Zwłaszcza, jeżeli jako firma mamy duże przychody, a chcielibyśmy mieć nieco mniejsze…

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*