Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Montaż okien w warstwie ocieplenia

Montaż okien w warstwie ocieplenia(30/03/2015)

Oszczędność energii to jeden z priorytetów współczesnego budownictwa. Z tego powodu nowobudowane oraz modernizowane budynki wyposaża się w energooszczędną stolarkę okienną. Aby mogła dobrze spełniać swoje funkcje, wymaga odpowiedniego montażu.

Skutecznym sposobem na ograniczenie mostków termicznych jest wysunięcie okien w warstwę ocieplenia.

Wraz ze wzrostem parametrów termicznych stolarki okiennej, rośnie jej masa. Wpływ na to ma m.in. użycie ciężkich przeszkleń, składających się z trzech, a nawet czterech szyb. Stosunkowo duża waga nowoczesnych okien powoduje, że przy ich montażu w warstwie ocieplenia niezbędne jest wykorzystanie rozwiązań zapewniających stabilność stolarki. W tym celu stosuje się konsole montażowe lub specjalne profile.

Funkcjonalny system konsol

W przypadku pierwszego systemu, za zapewnienie mechanicznego połączenia okna z murem odpowiadają wykonane z metalu kształtowniki, czyli tzw. konsole oraz wsporniki boczne i górne. Elementy te przenoszą na konstrukcję ściany siły działające na stolarkę, związane z jej wagą czy np. parciem wiatru. Przykładem takiego rozwiązania jest kompletny system konsol wchodzących w skład Integra System firmy AIB. Pozwala on na profesjonalne wykonanie montażu i wysunięcie stolarki nawet o kilkanaście centymetrów poza lico ściany. Maksymalna odległość punktu wysunięcia od muru wynosi w nim 17,5 cm. Szeroki asortyment konsol i wsporników umożliwia zastosowanie go w praktycznie każdym budynku, do okien z PVC, drewna i aluminium. System zaprojektowany został z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Dla przykładu – śruba montażowa 7,5 mm może posłużyć w nim zarówno, jako łącznik ramy okiennej z konsolami i wspornikami oraz element pozwalający zamocować je do ściany. Po osadzeniu okna i dociepleniu budynku, powstałą szczelinę dylatacyjną uszczelnia się techniką montażu warstwowego z wykorzystaniem taśm okiennych Integra Inside i Integra Outside.

Specjalistyczne profile – pewnie i szybko

Nowoczesnym rozwiązaniem dostępnym w ofercie AIB jest system montażowy oparty o wykorzystanie specjalnych profili, które posiadają bardzo dobre właściwości termiczne i akustyczne. Zastosowanie systemu pozwala na znaczne przyspieszenie prac montażowych. Dopasowane do danego rodzaju okna profile mocuje się do ściany klejem o bardzo wysokiej nośności i dodatkowo trwale łączy z nią przy użyciu odpowiednich wkrętów. Powstaje w ten sposób rama, będąca swoistym przedłużeniem ościeża, w której osadza się okno, a następnie, po ustawieniu pionu i poziomu, montuje je mechanicznie zgodnie z zaleceniami producenta stolarki.

Za uszczelnienie przestrzeni między ramą a profilami odpowiada samorozprężna taśma Integra Chrome. Przykleja się ją do ramy okiennej chwilę przed wstawieniem ościeżnicy w przygotowany z profili otwór. Użycie taśmy Integra Chrome całkowicie eliminuje konieczność stosowania piany poliuretanowej, choć jest ono również możliwe. W takim wypadku warstwę piany montażowej należy zabezpieczyć foliami systemu Integra: paroszczelną Inside od wewnątrz budynku i paroprzepuszczalną Outside na zewnątrz. Niezależnie od metody zaizolowania szczeliny, montaż z użyciem profili AIB zapewnia szczelność i odporność połączenia okno-mur na działanie wiatru, deszczu, śniegu czy powstającej wewnątrz budynków pary wodnej.

Montaż w warstwie ocieplenia to nowoczesna technika instalacji okien. Pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia liniowych mostków termicznych. Ze względu na bardzo dobre właściwości termiczne, można ją stosować w budownictwie pasywnym. Zainstalowana w ten sposób stolarka okienna zachowa pełnię swoich parametrów użytkowych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*