Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Techniki montażu według Rehau

Techniki montażu według Rehau(09/02/2015)

Dzięki zaproszeniu firmy REHAU, w ubiegłym tygodniu wzięliśmy udział w szkoleniu Akademii Rehau dotyczącym technik montażu. Szkolenie odbyło się w siedzibie firmy Soudal koło Warszawy.

„Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak różne siły działają na okno” – rozpoczął swoje wystąpienie pierwszy prowadzący, pan Łukasz Ulatowski. „Do najgroźniejszych dla stolarki zaliczyłbym rozciąganie i kurczenie się profili pod wpływem temperatury”. Rzeczywiście: powszechnie wiadomo, że niska temperatura powoduje kurczenie się profili. Dlatego mówi się, że zimą okna są o kilka milimetrów mniejsze, niż latem. Ale często nie pamiętamy o tym, że w tym samym czasie w pomieszczeniu temperatura jest dużo wyższa niż na zewnątrz. Dlatego rama okienna w środku jest wydłużona, a po zewnętrznej stronie – skurczona. W ten sposób może dochodzić do wygięcia się i trwałego odkształcenia okna, a w konsekwencji – do powstania szczelin między ramą a skrzydłem.

Zapobiec temu można na dwa sposoby: po pierwsze stosować dobrej jakości stolarkę, w której wykorzystano wysokiej jakości metalowe wzmocnienia, a z drugiej strony – poprawnie i wedle wszelkich reguł zamontować okna. Poprawnie, czyli zachowując wymagane odstępy między kolejnymi mocowaniami (do 70 cm w stolarce PCW, do 80 cm w stolarce drewnianej, chyba że producent zaleca inaczej), a także między wewnętrznym narożem ramy a pierwszym mocowaniem (15 cm). Dzięki temu pozostawimy oknu miejsce na rozciąganie się i kurczenie, a z drugiej strony usztywnimy je na tyle, że nie będzie dochodziło do niepożądanych wygięć.

Druga część szkolenia, poprowadzona przez pana Jarosława Zielińskiego z firmy Soudal, miała charakter produktowy i dotyczyła możliwych sposobów uszczelniania okna. Zaprezentowane zostały folie wewnętrzne i zewnętrzne wraz z pokazem właściwego ich zastosowania, a także piany, kleje, silikony i wszystkie inne produkty, od których zależy jakość montażu.

W spotkaniu wzięło udział 12 montażystów, współpracujących na co dzień z firmą Rehau. Wszyscy z Was, którzy również współpracują z firmą i chcieliby uczestniczyć w szkoleniach Akademii Rehau, znajdą wszelkie informacje o tematyce i zakresie szkoleń na stronie http://www.rehau.com/pl-pl/wyszukiwarka-szkolen-akademii/841514

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (4 głosów, średnia ocena: 4,75)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*