Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Technika montażu » Bezbłędny montaż – szczelność na lata

Bezbłędny montaż – szczelność na lata(22/01/2015)

Montaż stolarki otworowej to skomplikowany proces, podczas którego nietrudno o popełnienie błędów. W następstwie tego, w trakcie późniejszej eksploatacji zamontowanych wyrobów może dojść do ich uszkodzenia lub powstania mostków termicznych.

Wielu trudności daje się jednak uniknąć dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, zapewniających trwałość i szczelność połączenia okna z murem.

Problemy z niewłaściwym montażem stolarki otworowej są zazwyczaj efektem nie tyle wadliwego produktu, co mniej lub bardziej poważnych błędów po stronie inwestora lub wykonawcy. W ich efekcie, nawet najlepsze wyroby nie spełniają swoich funkcji i nie osiągają deklarowanych przez producenta parametrów.

Dopilnować podstaw

W wielu przypadkach trudności powoduje niewłaściwy rozmiar otworów, w których montowane będą okna lub drzwi. Zbyt małe utrudniają zapewnienie luzów dylatacyjnych czy właściwe uszczelnienie połączenia ramy z murem. Otwory za duże w stosunku do wymiarów wyrobu utrudniają pewne zamocowanie ramy oraz odpowiednie uszczelnienie powstałej szczeliny. Montaż mechaniczny wykonuje się zgodnie z zalecaniami producenta, przy użyciu rekomendowanej ilości kotew i dybli mocujących. W przypadku wymagających prac, jak instalacja okna w warstwie docieplenia, warto stosować wyłącznie sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. Takim produktem jest np. kompletny system konsol wchodzących w skład Integra System firmy AIB. Pozwala on na profesjonalne wykonanie montażu i wysunięcie stolarki nawet o kilkanaście centymetrów względem muru nośnego.

Zawansowane rozwiązania uszczelniające

Do zaizolowania połączenia stolarka-mur zazwyczaj używana jest wyłącznie piana montażowa. Choć stanowi ona warstwę izolacji termicznej i akustycznej, nierzadko bywa wykonywana bardzo niestarannie. Materiał uszczelniający nie wypełnia całkowicie przestrzeni, a nawet zdarzają się w nim dziury. Aby tego uniknąć, można sięgnąć po rozwiązania alternatywne, jakim jest taśma Integra Chrome z oferty AIB. Ta skompresowana i zaimpregnowana wielofunkcyjna taśma całkowicie eliminuje potrzebę stosowania piany poliuretanowej. Zapewnia prosty, czysty i szybki montaż. Przykleja się ją do ramy okna, które następnie wstawia się w przygotowany otwór. Taśma rozpręża się w nim, całkowicie wypełniając szczelinę dylatacyjną. Integra Chrome posiada zmienny współczynnik Sd i działa zgodnie z zasadą prawidłowego montażu: szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz.

Sposoby na newralgiczne punkty

Częstym błędem jest wstawienie okna na styk z węgarkiem, co uniemożliwia wykonanie prawidłowego uszczelnienia między nim a ramą okienną. W niezabezpieczoną przestrzeń wnika woda i zimne powietrze. Powoduje to wychładzanie ściany i powstawanie mostka termicznego. Aby tego uniknąć, zostawia się niezbędny luz dylatacyjny pomiędzy oknem i węgarkiem, a następnie szczelinę wystarczy uszczelnić samorozprężną taśmą Integra Kompri.

Do zadań o dużym stopniu trudności zalicza się zwykle prawidłowe wykonanie izolacji w dolnej części ramy ościeżnicy. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnego bloku podparapetowego z oferty Integra System. Jest on wytwarzany pod konkretny profil okienny i wyposażony w odpowiednio wykonany zamek łączący. Pozwala skutecznie ograniczyć możliwość wystąpienia mostków termicznych i niepożądanych przewiewów powietrza pod oknem, a także zapewnia stabilne podparcie okna na całej jego szerokości.

Błędy montażowe występowały od zawsze i trudno je całkowicie wyeliminować. Nowoczesne produkty, takie jak np. rozwiązania wchodzące w skład Integra System firmy AIB, pozwalają jednak uniknąć wielu trudności powstających na etapie montażu. Zapewniają solidną, zgodną z wymaganiami współczesnego budownictwa instalację wyrobów stolarki budowlanej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 2,67)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*