Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Materiały montażowe » Profesjonalny montaż warstwowy

Profesjonalny montaż warstwowy(30/12/2014)

Wymagania współczesnego budownictwa sprawiają, że montaż stolarki otworowej z użyciem samej tylko piany poliuretanowej przestaje być wystarczający. Pełne wykorzystanie energooszczędnego potencjału nowoczesnych okien i drzwi oraz trwałość ich połączenia z murem zapewnia montaż warstwowy, w którym stosowane są specjalistyczne taśmy okienne.

Producenci stolarki otworowej dostarczają odbiorcom wyroby charakteryzujące się coraz niższym współczynnikiem przenikania ciepła. W czasach, gdy na popularności zyskuje budownictwo energooszczędne i pasywne, nikogo już nie dziwią okna, w których wartość Uw wynosi mniej niż 0,7 W/(m2K). Nawet najdroższy i najlepszy produkt nie będzie jednak zapewniał deklarowanych przez producenta parametrów użytkowych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowany. Szczególnie istotne jest właściwe zabezpieczenie połączenia stolarki z murem i użytej do wypełnienia tej przestrzeni piany poliuretanowej. Służą do tego folie paroszczelne i paroprzepuszczalne dostarczane przez wyspecjalizowane firmy, w tym także polskie, jak np. AiB z Knurowa.

Właściwe zabezpieczenie izolacji

Kompletny montaż stolarki otworowej powinien składać się z trzech warstw: środkowej, zewnętrznej i wewnętrznej. W systemie Integra warstwę zewnętrzną wykonuje się z paroprzepuszczalnej folii Integra Outside. Chroni ona połączenie stolarka-mur przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, umożliwiając jednocześnie odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Warstwę środkową tworzy piana poliuretanowa odpowiadająca za izolację termiczną i akustyczną. Przed wnikaniem w tą warstwę pary wodnej, zbierającej się w pomieszczeniach, zabezpiecza paroszczelna folia Integra Inside.

Taki sposób montażu pozwala na wieloletnie zachowanie parametrów cieplnych i akustycznych piany montażowej, a także zminimalizowanie ryzyka powstawania mostków termicznych. Wykorzystanie samej piany poliuretanowej pozwalało by co prawda zaoszczędzić na kosztach montażu, jednak w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zniszczenia warstwy izolacji, narażonej na długotrwałe działanie wilgoci i zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Etapy montażu warstwowego

Warstwowy montaż stolarki otworowej przeprowadza się w trzech etapach. Są to: mechaniczny montaż wyrobu w otworze, wypełnienie szczelin pianą montażową oraz zabezpieczenie uszczelnienia za pomocą folii Integra Inside i Integra Outside. Prace rozpoczyna się od właściwego przygotowania otworu w murze. Powinien być czysty i zagruntowany, a jego powierzchnia związana i jednorodna. Następnie folię paroszczelną przykleja się do wewnętrznej krawędzi ościeżnicy, a folię paroprzepuszczalną do zewnętrznej. Muszą być one dobrze dociśnięte na jej całej długości. W narożnikach należy pozostawić odpowiednie zakłady taśmy, które pozwolą na jej wyklejenie na glifie.

Po wykonaniu tych czynności okno wstawia się do przygotowanego otworu, ustawiając pion i poziom, a następnie mocuje mechanicznie zgodnie z zaleceniami producenta okien. Kolejnym krokiem jest szczelne przyklejenie taśmy zewnętrznej do muru, ze szczególnym uwzględnieniem narożników. Następnie szczelinę między oknem a murem wypełnia się pianką poliuretanową, w kierunku od dołu ościeżnicy do góry. Po jej rozprężeniu i stwardnieniu należy odciąć ewentualny nadmiar, a następnie przykleić do muru folię Integra Inside. Na koniec bardzo ważne jest, aby folię zewnętrzną zabezpieczyć przed promieniowaniem UV w ciągu najpóźniej 3 miesięcy od instalacji.

Montaż warstwowy to profesjonalne rozwiązanie, którego od firm monterskich coraz częściej wymagają inwestorzy – zarówno deweloperzy, jak i klienci indywidualni. Jego zaletą jest zapewnienie odpowiedniej szczelności i trwałości połączenia stolarka-mur, co pozwala na zminimalizowanie strat energii cieplnej. Profesjonalnie przeprowadzony montaż warstwowy zapewnia komfortowe użytkowanie wyrobu przez wiele lat, a wykonawcy pozwala uniknąć reklamacji związanych z wadami montażowymi.

Maciej Ślączka, AiB-Knurów

Tekst opublikowany dzięki uprzejmości firmy AiB, producenta systemu uszczelnień Integra. 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*