Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę

Szkło emaliowane(20/08/2014)

Produkcja szkła emaliowanego polega na nałożeniu na powierzchnię szyby farby ceramicznej, a następnie poddaniu jej procesom suszenia i hartowania. Emalia może zostać naniesiona albo metodą sitodruku, albo przy pomocy walca.

Tak wytworzone szkło jest niezwykle dekoracyjne, a dzięki hartowaniu posiada również cenne właściwości szkła bezpiecznego. Jest odporne na różnice temperatur i posiada znaczną wytrzymałość na zginanie. Tafla szkła hartowanego jest odporna na stłuczenie, a w przypadku jej rozbicia, rozpada się na drobne, nieostre fragmenty.

Szkło emaliowane – właściwości

Emalię można nanosić na szkło przy pomocy walca lub techniką sitodruku. Posługując się walcem można nanosić farby o różnych grubościach na szkło o dowolnym kształcie. Nałożenie cienkiej warstwy emalii skutkuje wykonaniem szyb półprzeziernych, o efektcie satyny. Umożliwiają one przenikanie światła dziennego do pomieszczeń, a jednocześnie ułatwiają ochronę prywatności – za szkłem widoczne są jedynie nieostre kontury. W wyniku naniesienia farb o dużej grubości na szybę, otrzymywane są elementy zupełnie nieprzezierne, dostępne w szerokiej ofercie kolorystyki RAL.

Wytwarzanie szkła emaliowanego metodą sitodruku polega na nakładaniu farby sitem, na którym wcześniej został opracowany element dekoracyjny. Zaraz po wyschnięciu nałożonego wzoru, szyba zostaje poddana hartowaniu. Ozdobne szkło hartowane wykorzystuje się na szeroką skalę w architekturze wnętrz. Jest cenione głównie ze względu na swe wyjątkowe walory wizualne oraz właściwości szkła bezpiecznego. Zalety emaliowanego szkła hartowanego polegają na dużej odporności na naprężenia mechaniczne, wysokiej trwałości emalii, wytrzymałości na zmiany temperatury i wpływ czynników atmosferycznych. Atrakcyjność tego rodzaju szyb polega na wyjątkowych wrażeniach wizualnych, dzięki stosowaniu szerokiej palety barw oraz ograniczeniu ryzyka zranienia odłamkami, ze względu na ich wielkość i nieostry kształt.

Zastosowanie

Szkło emaliowane używane jest przede wszystkim w nowoczesnym wyposażeniu wnętrz. Znajduje zastosowanie w produkcji kabin prysznicowych, drzwi, podłóg, schodów, przepierzeń, ścianek działowych (ramowych oraz bezramowych). Popularnie wykorzystywane jest również podczas wytwarzania mebli, półek, a także lad oraz stołów.

Szkło emaliowane znalazło szerokie zastosowanie w budownictwie. Służy jako szkło pojedyncze do zespalania (w zestawy jedno i dwukomorowe) oraz w konstrukcjach budowlanych (m.in. do wypełnienia fasad budynków, świetlików, balustrad i balkonów).

Źródło: Effector

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*