Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jaki balkon przesuwny: HS, HKS czy PSK?

Jaki balkon przesuwny: HS, HKS czy PSK?(16/07/2014)

W większości wiążą się z konkretną funkcją okna, najczęściej też pochodzą z języka niemieckiego. Mowa o skrótach stosowanych przy określaniu okuć przesuwnych. Spróbujmy to jednak rozszyfrować.

S – to po prostu zwykły przesuw, bez żadnych dodatkowych funkcji. Skrót pochodzi z języka niemieckiego, od słowa: Schieben – przesuwanie. W Polsce sam przesuw stosuje się rzadko, a to ze względu na małą szczelność takiego systemu. Rozwiązanie jest natomiast popularne w południowych krajach Europy, takich jak Hiszpania czy Francja. Przesuw w okuciach wymyślono wtedy, gdy na rynku istniały już rozwiązania rozwierno-uchylne. W Polsce pojawił się wraz z okuciami obwiedniowymi, czyli w latach 90. ubiegłego stulecia. Jest przeznaczony do okien i drzwi o dużej powierzchni, stosuje się go więc przy wyjściach na taras, werandę czy do ogrodów zimowych.

HS – to określenie dla okucia typu podnoszono-przesuwne. Można się też zetknąć z określeniem: unośno-przesuwne. I w tym przypadku skrót pochodzi z języka niemieckiego, nazwa to: Hebe-Schiebe (heben znaczy podnosić). Rozwiązanie rozpowszechniło się na zachodzie Europy; w Polsce – choć dostępne od kilku lat – stosowane jest rzadziej – na przeszkodzie stoi bowiem cena. Błędem jest używanie dla tego okucia skrótu HST, od Hebeschiebe-Tür. Oznaczałoby to, że rozwiązanie nadaje się tylko do drzwi (niem. Tür). Dlaczego zaś drzwi balkonowe, a nie okna? W istocie między drzwiami balkonowymi a oknem balkonowym można postawić znak równości – żeby wyjść na taras, skrzydło trzeba najpierw podnieść, a potem przesunąć. Jest to powiązane z ruchem klamki. Mechanizm podobnie działa w drugą stronę – gdy klamka znajdzie się w pozycji zamkniętej, skrzydło rygluje się i opada, co uszczelnia prześwit w dolnej części drzwi.

Warto też zaznaczyć, że w dwa pierwsze typy przesuwu, zastosowane w oknach czy też drzwiach, wymagają systemów profilowych o specjalnej konstrukcji.

HKS – z trzech wymienionych rozwiązań, jest dziś w Polsce najbardziej popularne. To coś więcej niż sam przesuw. Niemiecka nazwa: Hebe-Kipp-Schiebe, wskazuje na funkcje: przesuw z możliwością uchyłu (kippen – uchylić). Okucie zaś jest obwiedniowe. W tym przypadku stosuje się więc systemy profilowe takie same jak przy okuciach rozwierno-uchylnych. Istotne jest, że oznaczenie HKS ma w branży okuciowej swoje zamienniki.

PSK – bo o nim mowa, to skrót od niemieckiej nazwy: Parallel-Schiebe-Kipp (parallel, czyli równoległy). W okuciu wszystkimi funkcjami steruje klamka: odryglowuje zamknięcie centralne i odpycha skrzydło; odryglowuje pozycję uchyłu; umożliwia przesuw i dosunięcie skrzydła; dociska skrzydło i równocześnie je zaryglowuje.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (56 głosów, średnia ocena: 3,73)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
 1. Krzysiek napisał:

  Istotna różnica jest w cenie.
  np Drzwi tarasowe 3300×2400
  PSK ok 4000 zł
  HKS ok 7200 zł

 2. stol napisał:

  W granicach 8- 11 tys. zł netto za sam balkon.

 3. Milos napisał:

  balkon drzwi PVC HS 358×211 prestige 55 cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*