Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Jak porównywać ceny okien?

Jak porównywać ceny okien?(02/05/2014)

Na ostatnich Warsztatach Handlowych w Gdańsku rozmawiano o wielu kwestiach związanych z przyszłością tego rynku i zmieniającymi się oczekiwaniami klientów.

Wyjaśniano, dlaczego niebawem zaczną zyskiwać przewagę te sklepy, które mieć będą najszerszą ofertę handlową oraz sprzedawcy, którzy będą potrafili zdobyć sobie zaufanie inwestorów. W gronie kilkudziesięciu słuchaczy dyskutowano o bieżących problemach handlu stolarką, ale też dzielono się sposobami na bardziej skuteczne handlowanie. Jednym z tematów był klient szukający wyłącznie ceny, biegający po salonach jedynie po wycenę i nie chcący rozmawiać o cechach okien. Jeden z wykładowców Akademii zaproponował w takiej sytuacji posłużenie się formularzem „zapytania ofertowego” dostępnego na stronie internetowej Akademii. Chodzi w nim o to, żeby skłonić klienta do porównywania nie tylko cen, ale też parametrów okien u poszczególnych sprzedawców.

Inwestorzy najczęściej posługują się zestawieniem stolarki z projektu i na jego podstawie chcą od sprzedawców uzyskać ceny. Jakieś ceny uzyskują, ale dotyczą one tak różnych okien, o tak różnych cechach, że trudno je nawet porównać. To tak, jakby wchodzić do sklepów z owocami i poprosić o cenę kilograma owoców: jeden poda cenę jabłek, inny gruszek, a jeszcze inny truskawek.. Żeby tego uniknąć najlepiej jest posłużyć się formularzem „zapytania ofertowego” i poprosić sprzedawców o podanie ceny, ale też parametrów oferowanych okien w konkretnym, jednakowym rozmiarze. Zebrane w ten sposób oferty można sobie spokojnie porównać i wybrać spośród nich te, które nam najbardziej odpowiadają pod względem energooszczędności, sztywności konstrukcji czy dźwiękochłonności.

Dopiero po takim wyborze można się zwrócić do wybranych sprzedawców i poprosić ich o przesłanie oferty na cały zestaw okien potrzebnych do danego budynku. Wtedy już wiemy, że wybieramy w „owocach” jednego gatunku, takich które nam odpowiadają swoim „smakiem” i swoimi parametrami użytkowymi. Dopiero teraz już ostatecznym kryterium wyboru może być cena, jaka zostanie zaoferowana na cały zestaw okien.

A co ze sprzedawcami, którzy nie będą potrafili określić parametrów swoich okien i nie odpowiedzą na zapytanie ofertowe? Takimi w ogóle nie warto się przejmować i można się tylko się cieszyć, że nie będą nam dostarczali okien. Bo brak odpowiedzi na pytanie o parametry świadczy nie tylko o nieznajomości produktów, które oferują, ale też o braku wiedzy, że wartości tych parametrów powinny towarzyszyć każdemu oknu w postaci Deklaracji Właściwości Użytkowych dołączonej przez jego producenta. Ta Deklaracja to także dobry sprawdzian czy dostarczone nam okna są zgodne z tym, co zaoferowano nam w początkowym „zapytaniu ofertowym”. Świadomy inwestor zawsze to sprawdzi, zanim przyjmie okna, dostarczone na jego budowę.

Druk „zapytania ofertowego” dostępny jest w Strefie Premium na stronie Akademii Stolarki: www.AkademiaStolarki.pl . Zachęcamy do korzystania.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 4,50)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*