Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Co powinna zawierać umowa?

Co powinna zawierać umowa?(31/01/2014)

Zawieranie umów, to czynność powszechna, a jednocześnie mało znana, niedoceniana i często lekceważona przez obie strony, które ją zawierają. Umowa, to nic innego jak zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa i obowiązki.

W języku prawniczym można by powiedzieć, że umowa to stan faktyczny polegający na złożeniu dwóch lub więcej zgodnych oświadczeń woli zmierzających do powstania, uchylenia lub zmiany uprawnień i obowiązków podmiotów składających te oświadczenia woli. Co więc powinno znaleźć się w każdej umowie towarzyszącej sprzedaży okien lub drzwi?

1 / Data zawarcia

Brak w umowie tego pozornie błahego elementu może mieć kolosalne znaczenie dla poprawnej realizacji wszelkich czynności związanych z umową, w których istotny jest upływ czasu. Termin wykonania przedmiotu umowy, płatności, kary umowne, przedawnienie roszczeń, bez daty zawarcia umowy zawsze mogą być zarzewiem konfliktu.

2 / Miejsce podpisania umowy

Ten element może mieć wpływ na kształtowanie takich uprawnień jak prawo do zwrotu nabytej rzeczy, w określonym terminie.

3 / Oznaczenie strony umowy

To ważne, by wiedzieć kto jest „Zamawiającym”, a kto „Wykonawcą” (Dostawcą, Zleceniobiorcą), bo z tego właśnie wynika, kto i jak może działać przy realizacji postanowień umowy, skutecznie kształtować lub zmieniać wynikające z niej prawa i obowiązki. Warto przy tym pamiętać, że umowa zawarta z osobą nieuprawnioną może być nieważna (art. 103).

4 / Dokładny opis przedmiotu umowy

Tu opisujemy w najdrobniejszych szczegółach to na cośmy się „dogadali”. To także dobre miejsce na zapisanie wszystkich obietnic i oczekiwań, co do zamawianych oraz dostarczanych produktów i usług.

5 / Sposób realizacji przedmiotu umowy

Tu opisujemy w najdrobniejszych szczegółach jak ma być realizowane to coś, na cośmy się już „dogadali”. Przykład? Bezpośrednie określenie zasad wykonania montażu okien poprzez przywołanie odpowiednich norm lub instrukcji.

6 / Miejsce realizacji przedmiotu umowy

Nie zawsze miejsce podpisania umowy lub siedziba jednej ze stron jest miejscem realizacji przedmiotu umowy. Miejsce placu budowy może być ważne dla określenia chwili przejścia odpowiedzialności za przedmiot umowy lub jego części z jednej strony umowy na drugą.

7 / Terminy realizacji przedmiotu umowy

To nic innego jak określenie wszelkich możliwych do przewidzenia i określenia terminów związanych z realizacją przedmiotu umowy lub jego części.

8 / Cena. Ile będzie kosztowało wykonanie przedmiotu umowy

Umowa sprzedaży, czy też umowa o dzieło, to tak zwane umowy wzajemne, w których świadczeniom jednej strony odpowiadają ekwiwalentne świadczenia drugiej strony umowy. Sprzedawcy dostarczającemu towar lub świadczącemu usługę, należy się zapłata w umówionej kwocie.

9 / Terminy i warunki płatności

Jeśli wiadomo ile, to warto też określić kiedy i jak ma być wypłacone wynagrodzenie za realizację przedmiotu umowy oraz kiedy i dlaczego jego wypłata może być wstrzymana.

Stron: 1 2

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*