Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Wymiana okien w bloku

Wymiana okien w bloku(20/12/2013)

Wymiana okien to ważna inwestycja, która znacząco podnosi komfort mieszkania (ciepło, cisza, brak przewiewów..). Niestety nie jest to tania sprawa. W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest prosta – wszystkie wydatki związane z remontem ponosimy sami i nikt nie ulży nam

A co z lokalami spółdzielczymi, których właściciele miesiąc w miesiąc oddają pokaźne sumy na wspólny fundusz remontowy? Czy mogą liczyć na dofinansowanie wymiany okien?

Zwykle tak, choć w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, jakie zasady remontów obowiązują w naszej spółdzielni. Spółdzielnie mieszkaniowe podchodzą bowiem w bardzo różny sposób do wymiany okien. Niektóre w ogóle nie zezwalają na indywidualne wymiany, same wymieniając sukcesywnie stolarkę we wszystkich lokalach. Inne nic nie wymieniają i nic nie dopłacają lokatorom, a pozostałe zwracają mieszkańcom koszty wymiany starych okien na nowe. To jaką strategię przyjmuje nasza spółdzielnia zależy od zapisów w jej statusie lub uchwały walnego zgromadzenia członków zarządu. Pieniądze na dofinansowanie wymiany okien mogą pochodzić z różnych źródeł – nadwyżki bilansowej, funduszu celowego albo ze środków funduszu remontowego.

Zazwyczaj wymiana okien w lokalu spółdzielczym (jeśli jest możliwa) wymaga w pierwszej kolejności wypełnienia podania z prośbą o przybycie komisji kwalifikującej (uwaga, nasze mieszkanie nie może być zadłużone!). Po zakwalifikowaniu naszych okien do wymiany czekamy na decyzję spółdzielni. Decyzja ta określa m.in. szczegółowe warunki wymiany, oraz kwotę, jaką dostaniemy na zakup nowych okien. Zwykle spółdzielnie partycypują w 75 proc. wartości okna (25 proc. dokładamy z własnej kieszeni). Tu ważna uwaga – zamawiajmy okna, których kolorystyka i podział są identyczne, jak innych okien w bloku, w przeciwnym razie spółdzielnia będzie miała prawo nie tylko do wstrzymania wypłaty ale też może nakazać nam wymontowanie okna.

Zwykle też wymieniając okna musimy na własny koszt naprawić elewację i pomalować ją wg palety barw podanej w decyzji. Na wykonanie wszystkich prac mamy ok. 6 miesięcy. Potem czekamy na przybycie komisji okiennej, która sprawdzi, czy dopełniliśmy wszystkich warunków. Jeśli tak – czekamy na wypłatę pieniędzy.

Tu niestety też panuje „wolnoamerykanka”. Niektóre spółdzielnie zwracają pieniądze w ciągu kilku miesięcy, inne – każą czekać nawet kilka lat! Wszystko zależy od kondycji finansowej naszej spółdzielni. Ale niezależnie od tego, jeśli już zdecydujemy się na wymianę okien, to powierzmy to zadanie sprawdzonej ekipie montażowej.

Więcej na stronie: http://www.drutex.pl/pl/dla-partnera-pl/poradnik/zrzutka-na-okno-pl.html

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 4,50)
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Karol napisał:

    Mieszkam w bloku, we Włocławku i musiałem niestety wymienić wszystkie okna, co wiązało się ze sporym kosztem (blok ma już swoje lata). Na szczęście udało mi się trafić na fachowców, którzy zrobili to całkiem dobrze w przystępnej cenie: http://okna-wloclawek.net-promo.pl

  2. andrzejewski napisał:

    witam zajmuje się montażami okien od kilkunastu lat i mam pytanie względem filmu instruktażowego przedstawiającego montaż drzwi przesównych z roleta naokienną,chodzi mi oto ze film przedstawia zamocowanie kotwami montażowymi rolety do nadproża ,ja widziałem film jakiś czas temu z waszej kolekcji już dokładnie nie pamiętam kiedy to było ale w tamtym filmie takie mocowanie rolet /skrzynka/kotwami do nadproża jest nieprawidłowe ponieważ okno o dużych gabarytach mocno pracuje pod wpływem temperatur i skrzynka od rolet może ulec odkrztałceniu lub uszkodzeniu ,czy możecie mi wyjasnic czy mocowanie rolet góra do nadproża jest prawidłowe,rownież swego czasu opisaliście że łączenia taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalne powinny być montowane po obwodzie okna z jednym połączeniem z nakładem 10 centymetrów ,tak wiec możecie mi opisac co jest prawidłowe a co nie,,z góry dziękuje,,,,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*