Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Technika montażu » Montaż okiennic aluminiowych

Montaż okiennic aluminiowych(07/08/2013)

Do niedawna okiennice mogliśmy podziwiać prawie wyłącznie podczas podróży zagranicznych. Od lat ten element okien jest popularny w krajach Europy południowej: chroni przed nasłonecznieniem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, wycisza wnętrze, a wreszcie zabezpiecza przed włamaniem.

Ostatnio również w Polsce o okiennice, szczególnie aluminiowe, pyta coraz więcej klientów. Dlatego wraz z firmą Effector podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać ich instalację.

Sposoby montażu

Najczęściej okiennice są montowane jako jeden z ostatnich elementów wykończeniowych. Coraz częściej w naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia z budynkami wcześniej ocieplonymi, nierzadko izolacją o znacznej grubości. Takie wykończenie budynku powoduje, że najlepiej sprawdza się montaż okiennic bezpośrednio do muru.

W miejscu ich mocowania wycinamy otwory pod specjalne wsporniki, których długość zależy od grubości styropianu. Mocujemy je w taki sposób, aby zostały zakotwione w warstwie nośnej ściany. Najczęstsze są dwa sposoby montażu:

 • w pierwszym z nich skrzydła okiennic po zamknięciu tworzą jedną linię (licują się) ze ścianą budynku,
 • w drugim zakrywają otwór okienny, zachodząc ok. 2 cm na mur.

Wsporniki zwykle wykonuje się z metalowego kątownika – montujemy je do ściany za pomocą kołków rozporowych. Ubytki w ociepleniu, które powstały podczas wykonywanych czynności, uzupełniamy styropianem i pianą montażową, aby uniknąć w ten sposób wystąpienia tzw. mostków cieplnych.

Montaż właściwy

Kolejne kroki montażu okiennic aluminiowych:

 1. Otwieramy skrzydło na szerokość 90 stopni.
 2. Zdejmujemy cały element z zawiasów, nieznacznie unosząc go do góry.
 3. Wywiercamy otwory w ramie, dokładnie w miejscu zamocowania zawiasów. Używamy w tym celu wkrętów.
 4. Umieszczamy ramę w otworze okiennym, wykorzystując do poprawnego montażu poziomicę. Wolna przestrzeń pomiędzy ramą a otworem powinna mieć nie więcej niż 5mm szerokości.
 5. Wywiercamy otwory we wspornikach, po czym przykręcamy obramowanie do wsporników, przy pomocy wkrętów.
 6. Po wykonaniu tych czynności sprawdzamy, czy położenie ramy jest właściwe. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości, korygujemy przytwierdzenie.
 7. Kiedy wszystko jest już zamocowane poprawnie, przystępujemy do założenia skrzydła na zawiasy. Prawidłowe działanie okuć weryfikujemy wielokrotnie zamykając i otwierając skrzydło.
 8. Otwieramy skrzydło na całą szerokość i przymocowujemy do muru blokadę antywiatrową.
 9. Jeśli blokada działa poprawnie, przestrzeń od strony okna, jaka powstaje między ramą okiennicy oraz murem, wypełniamy silikonem.

Do otwierania i zamykania okiennic służą specjalne metalowe skoble, które jednocześnie uniemożliwiają ich odsłonięcie z zewnątrz, lub metalowy pręt o odpowiedniej długości. Jeszcze wygodniej można otwierać okiennice przy pomocy pilota lub włączając przycisk na ścianie.

Zalety okiennic z aluminium

Aluminium jako materiał do wykonania okiennic ma wiele zalet. Konstrukcja wraz z pokryciem lakierniczym jest bardzo trwała i stabilna, w dodatku dostępne są niezliczone rozwiązania kolorystyczne – pełna paleta RAL oraz kolory drewnopodobne. Montaż okuć jest trwały, a same okiennice nie wymagają żadnej renowacji.

Jeśli chodzi o ceny, to kształtują się one na poziomie produktów wykonanych z drewna. Są tym samym nieco wyższe od wyrobów z PCW.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz
 1. Rafal napisał:

  Interesuje mnie montaz okiennic alu. Czy cena podana przwz prosucenta 50m2 jest wysoka sciana bez ocieplwnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*