Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » WAŻNE dla sprzedawców okien, drzwi i bram

WAŻNE dla sprzedawców okien, drzwi i bram(01/07/2013)

Od dzisiaj w całej Europie, a więc także w Polsce, zaczyna obowiązywac unijne rozporządzenie nr 305/2011 (CPR), które nakłada na producentów wyrobów, dla których ustanowiono zharmonizowane Normy, deklarowanie właściwości użytkowych tych wyrobów.

Zapisy Rozporządzenia 305/2011 wydają się dość czytelne i prowadzące do jasnego celu. Chodzi o to, aby wyrobom budowlanym towarzyszyła wiarygodna informacja o ich właściwościach użytkowych, za które odpowiadali by deklarujący te właściwości producenci tych wyrobów. Niewiele się tu zmienia w stosunku do wymagań istniejacych Norm zharmonizowanych, tyle, że wymagania Norm nie były przestrzegane i nie były egzekwowane. Teraz ma się to zmienić, ponieważ Nadzór Budowlany uzyska nowe uprawnienia kontrolne. Nowe uprawnienia zyskują również klienci, co ma ogromne znaczenie dla sprzedawców okien, drzwi i bram, gdyż na te wyroby już ustanowiono Normy Zhamonizowane.

Każdemu egzemplarzowi wyrobu objętego Normą, który został wprowadzony do obrotu po 31 czerwca 2013 powinna już towarzyszyć Deklaracja Właściwości Użytkowych, a widocznym jej znakiem powinna być naklejona na okno Karta Właściwości Użytkowych wyrobu ze znakiem CE i towarzyszącymi informacjami, dotyczącymi m.in. parametrów cieplnych i akustycznych. Przykładową Kartę pokazujemy poniżej. Na życzenie klienta sprzedawca ma OBOWIĄZEK przekazać mu pisemną Deklarację Właściwości Uzytkowych wyrobu. Producent wyrobu (okna, drzwi lub bramy) ma natomiast obowiązek dostarczyć Sprzedawcy taką właśnie Deklarację, co oznacza, że bierze na siebie odpowiedzialność za wpisane tam parametry wyrobu. Gdyby, nie daj Boże, parametry te nie były zgodne z rzeczywistością, może to być powodem odmowy zapłaty przez Klienta.

Więcej o obowiązkach Sprzedawców wynikających z Rozporządzenia nr 305/2011 (CPR) napiszemy w najbliższym wydaniu kwartalnika Forum Montazowe. O tym jak powinna wyglądać procedura składania Deklaracji Właściwości Uzytkowych i jak powinna wyglądać sama Deklaracja i Karta znaleźć można już dziś na stronie firmy Winkhaus w postaci Webinarium.

Etykieta CE

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (4 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. stol napisał:

    Rzeczywiście taki okres przejściowy by się przydał, zwłaszcza, że inne kraje tak zrobiły. Ale to już było zadanie Związku Producentów, a ten działa, jak działa.. :-( Sprzedawcom i montażystom taki okres nie jest potrzebny, ale niektórzy producenci mają teraz „pod górkę”..

  2. LANGER Marcin Marchewka napisał:

    Dlatego trzeba uważać, od którego producenta i sprzedawcy kupuje się okna :) Tak na marginesie – coś słabo nasze lobby zadziałało, skoro nikt naszej branży nie dał okresu przejściowego… Mi to nie przeszkadza, bo nie przyjmę okien bez załączonych DWU, ale producenci mają dodatkowe koszty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*