Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » O foliach montażowych

O foliach montażowych(05/04/2013)

Pianka montażowa, a tym bardziej wełna mineralna, jest tworzywem z porami o strukturze otwartej, przez które może przenikać para wodna, powietrze czy gazy.

Chociaż stanowi ona skuteczną barierę dla ucieczki ciepła czy przenikania hałasu przez szczelinę, to nie zapobiega wnikaniu wilgoci. Nie zapewnia więc podstawowego dla montaży wymagania szczelności.

Z rozporządzenia Ministra Budownictwa : „W budynku mieszkalnym (…) połączenia okien z ościeżnicami należy projektować i wykonywać pod katem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.” A jeśli powietrza, to i pary wodnej w nim zawartej…

To właśnie dla ochrony przed wiatrem i parą wodną należy warstwę pianki montażowej osłonić paroszczelnie od wewnątrz pomieszczenia oraz wodo- i wiatroszczelnie od zewnątrz. Osłonę taką można zapewnić różnymi materiałami o odpowiednich właściwościach, ale najczęściej uzyskuje się właściwy efekt stosując folie montażowe: paroszczelne i paroprzepuszczalne.

Folie montażowe same złożone są z trzech warstw. Warstwę środkową pełni w nich membrana z folii tworzywowej, a warstwy zewnętrzne wykonane są z włókniny do której może skutecznie przykleić się tynk i specjalny klej. Z folią paroizolacyjną mamy do czynienia wówczas, kiedy jej membrana nie przepuszcza pary wodnej. Membrany o takich właściwościach wykonane są najczęściej z folii tworzywowej na bazie poliolefin. Ma ona oczywiście także właściwości wodo- i wiatroszczelne. W sklepie ZMS występuje ona jako folia wewnętrzna, czyli do zastosowania od strony wnętrza pomieszczenia.

Folia paroprzepuszczalna ma w sobie inną membranę, wykonaną najczęściej z polimerowej folii tworzywowej z wypełniaczem np. kredowym. Po rozciągnięciu takiej membrany w obydwu kierunkach, na granicy faz miedzy cząstkami kredy i polimeru powstają mikropęknięcia. Są na tyle małe, że przenikają przez nie cząsteczki pary wodnej, ale już nie wody, której cząsteczki są dużo większe. Dzięki tej właściwości folia paroprzepuszczalna znajduje zastosowanie w ochronie warstwy ocieplającej złącze (pianki, wełny..) od zewnętrznej jego strony. Dlatego w sklepie ZMS nosi ona nazwę folii zewnętrznej.

Kilka lat temu wymyślono tworzywo sztuczne na bazie poliamidów, które wykazuje zmienne właściwości przepuszczania pary wodnej w zależności od wilgotności powietrza. Stworzono więc folię uniwersalną, która przepuszcza parę wodną w obydwu kierunkach, w zależności od tego, z której strony jest większa wilgotność. Jeżeli wzrośnie wilgotność w pomieszczeniu, wówczas przez taką folie przejdzie ona do ocieplenia, a stamtąd dalej na zewnątrz. Membrana taka stosowana jest w foliach montażowych o nazwie Vario lub Duo.

Folie montażowe posiadają zawsze pasek klejący, który służy do przyklejenia ich do ramy okna. Bardzo ważne jest przy tym, aby folia przyklejona była na całym obwodzie okna bez jakichkolwiek, najmniejszych choćby przerw czy szczelin. Drugi koniec taśmy przykleja się do muru lub do ocieplenia zewnętrznego. Można to zrobić za pomocą specjalnego kleju nakładanego bezpośrednio na mur, do którego dociska się folię. Niektórzy producenci oferują taśmy z paskami butylowymi, które fabrycznie umieszczone na taśmie dokleja się już bezpośrednio do muru. Zalecane jest jednak, by naklejona folia nie zachodziła więcej niż na połowę powierzchni muru i była trwale przyklejona do niego na 70 proc. powierzchni styku z murem. Zapobiega to późniejszemu pękaniu tynku, który będzie tą folię i mur pokrywał. Dlatego tak istotny jest dobór folii o odpowiedniej szerokości do właściwej szerokości szczeliny montażowej, aby na murze nie było zbyt dużo tej folii.

Stron: 1 2

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
 1. Marek Chwil napisał:

  Ciekawy artykuł, aczkolwiek jest jeden błąd:
  „Zalecane jest jednak, by naklejona folia nie zachodziła więcej niż na połowę powierzchni muru”
  powinno być:
  „Zalecane jest, by naklejona folia nie zachodziła więcej niż połową szerokości na mur”

  I do tego zdania:
  „Bardzo ważne jest przy tym, aby folia przyklejona była na całym obwodzie okna bez jakichkolwiek, najmniejszych choćby przerw czy szczelin. ”
  dodałbym, że „nie wyklucza to łączenia ze sobą folii na długości w odpowiedni sposób.” – to jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*