Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Jak prawidłowo wymierzyć okno?

Jak prawidłowo wymierzyć okno?(05/01/2013)

Prawidłowe wymierzenie otworu okiennego jeszcze przed samym zakupem okna jest jedną z ważniejszych czynności determinujących jego prawidłową funkcjonalność. O tym jak poprawnie dokonać tego pomiaru mówi nasz ekspert z firmy Drutex SA., największego w naszym kraju producenta okien.

Zalecamy przede wszystkim, aby taki pomiar dokonany był przez autoryzowane osoby lub firmy montażowe. Taki krok stanowi dla Kupującego gwarancję, że okno będzie następnie odpowiednio osadzone w otworze okiennym z zachowaniem właściwych luzów montażowych, co pozwoli tym samym na zapobieżenie konieczności poddawania okna reklamacjom. W przypadku jednak, gdy nie zdecydują się Państwo na wykonanie pomiarów przez autoryzowane osoby lub firmy montażowe, pomiar taki powinien podlegać i być zgodny bezwzględnie wskazówkom zawartym w instrukcji montażu okien.

Ważne jest, aby okno przeznaczone do montażu posiadało wymiary umożliwiające jego prawidłowe ustawienie, wypoziomowanie na tzw. klockach dystansowych lub też listwie podokiennej. Pomiędzy ścianą a oknem należy zachować szczeliny o szerokościach, które po wykonaniu montażu powinny być gwarancją możliwości rozszerzania się okna pod wpływem zmian temperatury lub wilgoci. Szerokość wspomnianej szczeliny zależna powinna być od rodzaju materiału wykorzystywanego do produkcji okna, jak również jego rozmiarów oraz kolorów profili. Minimalne szerokości szczelin podane są w załączonej tabeli. Warto wiedzieć, że okna z PVC oklejone ciemnymi okleinami łatwiej ulegają procesom nagrzewania, a tym samym bardziej się rozszerzają i szybciej się odkształcają.

Prawidłowe dopasowanie okna powinno być w związku z tym poprzedzone dokładnym, zmierzeniem w kilku miejscach otworu okiennego i sprawdzeniem, czy ościeże ma kąty proste. Ustalenie tego faktu związane jest z koniecznością mierzenia przekątnych otworu i porównanie ich długości. Jeżeli występują jakiekolwiek różnice, oznacza to, że żaden z kątów nie posiada 90 stopni. Przy wymianie należy ponadto dokładnie wymierzyć wysokość otworu od zewnątrz i od wewnątrz oraz sprawdzić wzajemne ustawienie parapetu zewnętrznego i wewnętrznego, gdyż często występują tu różnice. Przy pomiarze wysokości okna należy uwzględnić zapas na listwę progową równy wysokości tej listwy. Przekraczanie ustalonych minimalnych wartości nie jest wskazane, ponieważ uniemożliwia to wykonanie fugi łączącej w przypadku zbyt wąskiej szczeliny. Zbyt szeroka szczelina natomiast wpływa niekorzystnie na szczelność połączenia, a nawet może uniemożliwić właściwe zakotwienie okna w ścianie.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (8 głosów, średnia ocena: 3,75)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*