Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Kiedy należy smarować okucia?

Kiedy należy smarować okucia?(02/01/2013)

Smarowanie okuć w oknach zgodnie z zaleceniami producentów ma działanie „prewencyjne” – umożliwia zachowanie pierwotnych właściwości okuć i pomaga oknom spełniać swoje funkcje. Do okiennego ABC należy zatem utrzymanie w czystości i regularne smarowanie (co najmniej raz w roku) wszystkich

Smarowanie okuć w oknach zgodnie z zaleceniami producentów ma działanie „prewencyjne” – umożliwia zachowanie pierwotnych właściwości okuć i pomaga oknom spełniać swoje funkcje. Do okiennego ABC należy zatem utrzymanie w czystości i regularne smarowanie (co najmniej raz w roku) wszystkich istotnych z punktu widzenia funkcjonowania elementów okucia na skrzydle i ościeżnicy: np. zawiasów, punktów ryglowania, rozwórki, blokady błędnego położenia klamki (miejsca wskazane na rysunku). Co to daje? Zapewnia lekkie działanie okna i ochronę okucia przed przedwczesnym zużyciem. Ponadto należy regularnie sprawdzać stabilność połączeń śrubowych i niezwłocznie dokręcać poluzowane lub wymienić pęknięte wkręty. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu wyłącznie smaru lub oleju maszynowego bez zawartości żywic i kwasów. Najlepszym środkiem do smarowania okuć jest olej silikonowy o lepkości 100 lub – jako zamiennik, ale o słabszych właściwościach – olej wazelinowy rafinowany, o tej samej lepkości. Oba te oleje nie zawierają żadnych zagęstników, także żywic, które często występują w tej roli i dyskwalifikują wiele środków smarujących.
Do czyszczenia okuć w oknach i drzwiach stosujemy środki o neutralnym ph, nie rysujące powierzchni okuć.

Jak pielęgnować uszczelki? Na czyste, suche uszczelki należy nanieść silikon w aerozolu (np. taki jak do uszczelek samochodowych), okno zostawić otwarte na 15-20 minut po czym zamknąć. Zabieg ten pomaga zachować sprężystość i właściwości uszczelek. Natomiast „wypracowane” uszczelki, które straciły swoje właściwości, można wymienić i przywrócić szczelność okna.

Andrzej Wróblewski - ekspert ds. technologii okiennych Roto

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (6 głosów, średnia ocena: 4,17)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*