Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Mandaty za złe okna i drzwi

Mandaty za złe okna i drzwi(02/01/2013)

Ustawa o wyrobach budowlanych zostanie wkrótce zmieniona. Rada Ministrów przyjęła w połowie grudnia założenia do projektu zmian tej ustawy, przedłożone przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Jego rozwiązania przewidują nowe, zmienione zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i ich udostępniania na rynku unijnym, także na rynku polskim. W przypadku okien i drzwi, które są objęte zharmonizowaną normą wyrobu, producent będzie zobowiązany do deklarowania ich właściwości użytkowych przy wprowadzaniu tego wyrobu do obrotu i umieszczania na nich oznakowanie CE. W przypadku uchybień tego obowiązku lub braku stosownych dokumentów, zarówno na producentów, jak i na dystrybutorów stolarki będą mogły być nakładane mandaty. Ze strony sprzedawców wymagać to będzie większej staranności w kompletowaniu i przechowywaniu dokumentów związanych ze sprzedawaną stolarką.  Zmieniona ustawa ma wejść w życie 1 lipca br.

Celem zmian w ustawie jest m.in. potwierdzenie, że wyrób budowlany objęty normą zharmonizowaną może być wprowadzony do obrotu lub udostępniony na polskim rynku wyłącznie zgodnie z przepisami rozporządzenia Nr 305/2011. Planowane zmiany mają prowadzić m.in. do „zapewnienia skuteczności i efektywności działań kontrolnych organów nadzoru budowlanego – poprzez nieuchronność i szybkość karania w uzasadnionych sytuacjach. Służyć temu powinno wprowadzenie możliwości mandatowania, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (podobnie jak w rozwiązaniach przyjętych w Prawie budowlanym), w przypadku stwierdzenia niezgodności formalnych przy wprowadzaniu do obrotu lub udostępnianiu na rynku wyrobów budowlanych (art. 59 ust. 1 rozporządzenia Nr 305/2011).. Ponadto, należy umożliwić nakładanie mandatów również w przypadku nieudostępnienia przez kontrolowanego żądanych dokumentów i informacji, analogicznie jak w przypadku określonym w art. 93 pkt 10 ustawy – Prawo budowlane.”

Całość projektu założeń do ustawy przeczytać można na stronie Ministerstwa Budownictwa.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*