Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać niestandardowe okno?

Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać niestandardowe okno?(12/12/2012)

Wykonanie i montaż okien o ponad standardowych wymiarach wymagają szczególnej dbałości przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Po pierwsze należy odpowiednio dobrać profile, żeby mieć pewność właściwie podjętej decyzji powinniśmy wykonać obliczenia statycznie lub skorzystać z tabel dostępnych w dokumentacji technicznej dostawcy

Wykonanie i montaż okien o ponad standardowych wymiarach wymagają szczególnej dbałości przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Po pierwsze należy odpowiednio dobrać profile, żeby mieć pewność właściwie podjętej decyzji powinniśmy wykonać obliczenia statycznie lub skorzystać z tabel dostępnych w dokumentacji technicznej dostawcy systemu. Kluczowym jest uzyskanie obliczeń dotyczących sztywności, jakie powinno mieć okno, żeby wytrzymało napór wiatru i było odporne na działanie związane z różnicą temperatur. Dokonując wyboru musimy uwzględnić również strefę klimatyczną i wiatrową, w której zlokalizowany jest budynek oraz to, po której jego stronie (północ-południe) i na jakiej wysokości nad gruntem jest umiejscowione okno. W żadnym przypadku nie powinno się przekraczać dopuszczalnych przez producenta maksymalnych rozmiarów okna. Wybieramy tylko te profile, które spełniają kryteria uzyskane w obliczeniach.

Im większa powierzchnia okna i dłuższe jego elementy tym solidniejsze i sztywniejsze powinny być profile. Bardzo częstym błędem jest wykonywanie drzwi balkonowych z profili dedykowanych zwykłym oknom. Te same obliczenia należy wykonać przy doborze łączników w przypadku konieczności połączenia wielu okien w jeden większy zestaw. Zastosowanie zbyt słabych profili może skutkować zbyt niską odpornością na parcie wiatru i powodować odkształcenia, nieszczelności i złe funkcjonowanie okien. Odkształcanie profili zwiększa się dodatkowo pod wpływem promieni słonecznych. Nie należy zapominać również o prawidłowym doborze okuć (przy dużej wadze skrzydeł jest to szczególnie ważne) oraz szyb (duże powierzchnie szyb powinny być zabezpieczone folią).

mgr inż. Jacek Jakubiak – kierownik działu technicznego Inoutic

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*