Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Czy wymiana okna jest opłacalna?

Czy wymiana okna jest opłacalna?(01/12/2012)

Opłacalna jest na pewno. Pytanie jest tylko: na ile opłacalna? Jak wyliczyli specjaliści z firmy Veka, w przeciętnym domku jednorodzinnym oszczędności na rachunkach za ogrzewanie mogą wynieść ponad 2 tysiące złotych w ciągu roku.

Do obliczeń przyjęli oni następującą sytuację: w budynku jednorodzinnym wymieniono starą drewnianą stolarkę otworową o wsp. Uw<2,6 , o powierzchni całkowitej 25 m2 na nową, wykonaną w systemie VEKA Alphaline, czyli okna z ciepłymi profilami, wyposażone w trójszybowe wkłady. Średni współczynnik przenikania ciepła dla tych okien wynosi Uw= 0,8 W/m2K.

Co takie wartości współczynnika U oznaczają dla portfela właściciela domu? Otóż w sytuacji, gdy dom jednorodzinny ma ogrzewanie elektryczne (przyjmujemy średnią cenę energii elektrycznej około 0,50 zł/kWh) i jest w nim 25 m2 okien, oszczędność na opłatach za prąd dzięki wymianie stolarki wynosi ok. 2095 zł/rok. Jeżeli powierzchnia okien jest wieksza, to wystarczy przemnożyć ją przez 83,80 zł , bo tyle zdaniem specjalistów Veki wynoszą oszczędności na każdym 1 m2 okna w ciągu roku.

Takie obliczenie jest oczywiście tylko poglądowe. Uproszczono je o założenia związane z rodzajem i usytuowaniem budynku. nie uwzględniono innych czynników, jak np. zyski cieplne dla szyb, które mogą poprawiać bilans energetyczny budynku, co działa na korzyść użytkownika okien. Nie mniej i bez tego korzyści z wymiany wydają się być oczywiste.

Jest jednak coś, czego zmierzyć ani obliczyć się nie da – nasz komfort życia, pracy i wypoczynku w domu. Z nowoczesnymi oknami mieszka się w ciszy i cieple. Nie ma konieczności oklejania ich na zimę dodatkowymi uszczelkami, nie mówiąc już o popularnym niegdyś „utykaniu” okien kocami… To już szczęśliwie przeszłość. Wystarczy wymienić stare okna na nowe, energooszczędne.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (4 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. stol napisał:

    .. a wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem tekstu.. stoi tam jak wół, że tak wyliczyli specjaliści z Veki, że takie przyjęli założenia, że są to wyliczenia poglądowe.. Jeżeli potrafisz wytworzyć sobie kW energii grzewczej taniej (np. po 25 groszy), to podziel ich liczby na pół i będziesz miał wynik dla siebie. I zwróć uwagę, że liczy się też komfort życia, pracy i wypoczynku (to na końcu). Jak najmniej stresu, jak najwięcej wypoczynku w Nowym Roku.. :-)

  2. STOPmanipulacjom napisał:

    Darowalibyście sobie pisanie takich bzdur. Ile procent społeczeństwa ogrzewa dom prądem ? Tak jakby porównać spalanie tira do osobówki. Podajcie zysk dla najczęściej używanych sposobów ogrzewania, a nie takich gdzie wyjdą najlepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*