Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna?(26/11/2012)

Patrząc na elewacje budynków w Polsce widać ,że większość okien to okna współczesnej konstrukcji najczęściej kilku lub kilkunastoletnie okna PVC zwykle trzykomorowe , ale już z szybą 1,1 – 1,3. Okna takie przy założeniu ,że były prawie zawsze montowane tylko

Patrząc na elewacje budynków w Polsce widać ,że większość okien to okna współczesnej konstrukcji najczęściej kilku lub kilkunastoletnie okna PVC zwykle trzykomorowe , ale już z szybą 1,1 – 1,3. Okna takie przy założeniu ,że były prawie zawsze montowane tylko na pianę więc mało szczelnie, mają współczynnik przenikania ciepła Uw powyżej 1,5. Biorąc pod uwagę dzisiejszą dostępność na rynku okien o wsp. mniejszym niż 0,8 oraz najnowsze Rozporządzenie Ministra narzucające szczelne wbudowywanie okien , czeka nas zapewne wkrótce okres intensywnych wymian okien w sumie całkiem jeszcze „dobrych” (bo przecież nie przeciekają), na nowe o znacznie lepszych parametrach.

Podejmowaniu takich decyzji sprzyjać będą na pewno rosnące koszty nośników energii. Dla przykładu podam, że mając zainstalowane w średnim mieszkaniu ok. 50 m2 okna starego typu zespolone trzeba ponieść koszt ogrzewania rzędu 2000- 3000 zł, w tym samym mieszkaniu mając kilkuletnie okna PVC trzykomorowe z szybą 1,1 dopłacamy do czynszu ok. 1000 zł .Wymieniając takie okna na energooszczędne o wsp. mniejszym niż 0,8, ale zamontowane warstwowo możemy nie tylko nie dopłacać do ogrzewania, ale też liczyć na zwroty. Wymieniając okna na nowe możemy ubiegać się także o refundację części kosztów z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Jeżeli więc zastanawiamy się czy warto wymienić okna w mieszkaniu, to odpowiedź brzmi, tak, ale nie tylko na energooszczędne, ale też zamontowane w sposób szczelny.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*