Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Najczęstsze pytania » Jakie okna i drzwi energooszczędne?

Jakie okna i drzwi energooszczędne?(14/11/2012)

Oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania budynków to już nie tylko kwestia rozsądku inwestorskiego, ale też przepisów zmieniającego się prawa budowlanego.

Unijna Dyrektywa o oszczędzaniu energii wymusza także na polskich władzach takie dostosowanie wymagań wobec projektów budowlanych, aby po roku 2020 wszystkie nowobudowane budynki w naszym kraju były samowystarczalne pod kątem zapotrzebowania na energię do ich ogrzewania. Jednym ze środków do tego celu jest zastosowanie okien, które zimą będą nie tylko chronić przed stratami ciepła, ale też będą skutecznie przepuszczać energię cieplną z promieniowania słonecznego. Zastosowanie takich okien, zwanych niekiedy oknami aktywnymi, może sprawić, że ich bilans strat i zysków cieplnych może okazać się dodatni. To oznacza, że więcej ciepła dostarczą do pomieszczeń z promieniowania Słońca, aniżeli wypuszczą je na zewnątrz.

Aby tak to działało, niezbędne jest wybranie okien o możliwie niskim współczynniku izolacyjności cieplnej (Uw), a jednocześnie możliwie najwyższym współczynniku przepuszczalności energii słonecznej (g). Minimalne wymaganie dla Uw w budynkach energooszczędnych wynosi 0,9 , natomiast minimalne dla wsp. g określa się na poziomie 0,5 (przepuszcza 50 % energii Słońca). Przy takich co najmniej parametrach można mieć nadzieję, że nasze okno będzie mieć dodatni bilans cieplny. Ale też warunkiem dla tego jest zastosowanie dodatkowej przegrody przed oknem – rolety zewnętrznej. To roleta właśnie zabezpieczy dodatkowo okno, by w mroźne zimowe wieczory i noce, kiedy nie ma już promieniowania słonecznego, nie wypuszczało zbyt wiele ciepła z naszych mieszkań. Więcej o stolarce w budynkach pasywnych, o nowoczesnych technologiach okienno-drzwiowych oraz o podstawowych zasadach wbudowywania ich znaleźć można w poradniku „Jakie okna i drzwi do budynków energooszczędnych?”, dostępnym w zbiorze plików do pobrania na stronie Zrzeszenia.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. stol napisał:

    Bo i współczesne profile aluminiowe niczym juz nie ustępują najcieplejszym nawet tworzywowym. A jednak ich trwałość może być znacznie dłuższa.. gratulacje.

  2. Jagna napisał:

    Ja wybrałam drzwi aluminiowe, namówiona przez sprzedawcę firmy i nie żałuję bo naprawdę mniej ciepła tracimy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*