Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Wymagania prawne montażu warstwowego

Wymagania prawne montażu warstwowego(24/10/2012)

Najprawdopodobniej od przyszłego roku zaczną obowiązywać wymagania prawa budowlanego, w myśl których nie będzie można instalować okien zimniejszych niż te o wsp. Uw>1,2, a technika ich zamontowania będzie musiała spełnić warunek całkowitej szczelności (montaż warstwowy).

W październiku pojawił się nowy projekt rozporządzenia Ministra Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W załączniku nr 2 do niego występuje tabela z określonymi wartościami współczynników przenikania ciepła dla okien i dla drzwi. Wynika z niej, że graniczna wartość wsp. Uw dla okien w mieszkaniach nie będzie mogła być wyższa niż 1,2 (obecnie 1,8), a wsp. Ud dla drzwi nie będzie wyższy niż 1,7 (obecnie 2,6). Oznacza to w praktyce wyeliminowanie całych grup „cienkich” drzwi i okien z zimnymi ramami o wsp. Uf>1,3.

Rozporządzenie rozstrzyga również, że „połączenia okien z ościeżami należy projektować i WYKONYWAĆ pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza”. A jedynym w praktyce sposobem na wykonanie takiego połączenia jest wykonanie go w technice montażu 3-warstwowego. Na koniec wreszcie rozporządzenie zaleca, aby po zakończeniu budowy budynek poddany został próbie szczelności, która ma szansę wykryć wszelkie nieszczelności w powłoce budynku. Z pewnością taka próba wykryje ewentualne nieszczelności wokół okien i drzwi. Takie zapisy rozporządzenia spowodują, że klienci będą mogli zakwestionować każdy montaż stolarki, który zostanie wykonany „na samą pianę”, bez zastosowania dodatkowych warstw uszczelniających. Wiele firm montazowych już dzisiaj taki rodzaj montażu wykonuje, a tym, którzy chcieliby się doszkolić w tej technice, polecamy poradniki i filmy instruktażowe Zrzeszenia oraz kontakt z naszym ekspertem.

Projekt rozporządzenia znaleźć można na stronie Ministerstwa Budownictwa.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (5 głosów, średnia ocena: 4,00)
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*