Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Materiały montażowe » Jak obniżyć koszty montażu okien?

Jak obniżyć koszty montażu okien?(13/10/2012)

Inwestorzy często rezygnują z montażu okien w warstwie ocieplenia ze względu na wyższe koszty takiego montażu. Jest to na pewno tez trudniejszy dla montażysty sposób niż montaż w ościeży – nie każdy to potrafi.

Jednak każdy może zastosować rozwiązania systemowe, które montuje się według precyzyjnej instrukcji zastosowania, a przy tym nie muszą one być wcale tak drogie.

Optymalną pozycją okna w murze z zewnętrznym ociepleniem jest wysunięcie go w warstwę ocieplenia na całą jego grubość + 1 cm. Tak wysunięte okno najczęściej podparte jest w więcej niż 2 punktach przez co obciążenie przypadające na jedną konsolę nie jest znaczące – przy oknie O34 o wadze 80 kg, na jedną konsolę przypada ok. 27 kg. Dlatego należy dobrać do takiego okna 3 konsole, które mają nośność do 30 kg. Można oczywiście zastosować konsole o wyższej nośności, ale wówczas i koszty będą wyższe. A po co, skoro nie ma takiej potrzeby. Umiejętny dobór konsol, wsporników i dybli montażowych może spowodować znaczne obniżenie kosztów montażu w warstwie ocieplenia. Dlatego tak ważna jest znajomość techniki montażu warstwowego i wiedza o najnowszych materiałach. Znaleźć ją można m.in. w Zrzeszeniu Montazystów Stolarki, którego eksperci przygotowali specjalny artykuł poradnikowy o właściwym doborze konsol , kotew i wsporników do odpowiednich warunków na budowie.

To co dobre nie musi wcale być najdroższe. Więcej o tym w artykule o montażu w warstwie ocieplenia. Polecamy.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz
  1. ekspert napisał:

    Knelsen ma dobre konsole i sporo tańsze niż konkurencyjny SFS. W wielu przypadkach elementy są ze sobą kompatybilne więc warto pokombinować przy doborze, bo można sporo zaoszczędzić nie tracąc na jakości montażu. W kwestiach doradczych pozostaję do dyspozycji.

  2. LANGER Marcin Marchewka napisał:

    Knelsen – sprawdzone konsole, nie trzeba przewiercać ram i kilka rozwiązań do montażu w dziurawkach typu Porotherm :) Nawet gdy mamy do zamontowania powierzone okna, a okaże się, że okna są za duże do otworów – tu też Knelsen kłania się miło :) Jednak sporo inwestorów ociepla mury styropianem grafitowym na grubość nie większą niż 10 – 12 cm, a chcą mieć „normalny” parapet zewnętrzny – i na to jest sposób :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*