Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Ostrożnie z umowami

Ostrożnie z umowami(06/10/2012)

GERDA zapłaci prawdopodobnie ponad 380 tys.zł kary za zmowę cenową z 45 dystrybutorami, którzy prowadzili sprzedaż jej drzwi antywłamaniowych. Jest to bardzo pouczający przykład dla każdego dystrybutora okien i drzwi, jakich umów z producentami nie powinno się podpisywać. 

Przypomnijmy, że w czerwcu 2008 roku, zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem zmowy cenowej zawartej przez Gerdę i 45 dystrybutorów jej produktów. W jego toku Prezes UOKiK stwierdziła, że spółka – co najmniej w latach 2000-2007 – zobowiązywała w umowach swoich partnerów handlowych do ścisłego przestrzegania ustalonych przez siebie cen sprzedaży na poszczególne typy drzwi antywłamaniowych. W przypadku, gdy dystrybutor nie wywiązywał się z narzuconych przez Gerdę warunków, ta zastrzegała sobie prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Tylko cenę montaży dystrybutor mógł kształtować samodzielnie. Tym samym doszło zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do zawarcia niezgodnego z prawem porozumienia cenowego. W wydanej w roku 2009 decyzji Prezes Urzędu nałożyła na uczestników porozumienia (też na sprzedawców!) karę finansową w łącznej wysokości 1 244 tys. zł w tym właśnie ponad 380 tys. zł na spółkę Gerda, która była inicjatorem tej zmowy. Resztę, czyli ponad 860 tys. zł muszą zapłacić dystrybutorzy.

Szczegółowe uzasadnienie tego naruszenia omówione jest w Decyzji nr RKT-44/2009, dostępnej na stronie http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=1869 . Jej lekturę polecamy każdemu producentowi i każdemu dystrybutorowi stolarki.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 4,67)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. LANGER napisał:

    dystrybutorzy zaakceptowali umowę – albo nieświadomi skutków, albo pomysłodawca sporo obiecał i się nie wywiązał… :) Ciekaw jestem, kto z tej sieci się wyłamał i dlaczego – pewnie go teraz nienawidzą…

  2. stol napisał:

    To, że zapłaci karę Gerda to rozumiem, bo to ona fomułowała umowę.. ale co tu winni dystrybutorzy, którzy nie mieli na to wpływu?

  3. LANGER napisał:

    Jak umowa lojalnościowa w Elwizie :) Miesiącami „dyrektorkowi” tłumaczyłem, że umowa bezprawna, to mnie wyśmiał… Do dzisiaj mam przez nich problemy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*