Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Technika montażu » Jak dobrać łączniki do muru?

Jak dobrać łączniki do muru?(27/09/2012)

Mocowanie okna w murze to czynność na pozór banalna i nie wymagająca specjalnych umiejętności. Ot, wystarczy dobra wiertarka i kołki rozporowe dla zamocowania kotew. Na pozór..

Owe „kołki” przenoszą bowiem na mur bardzo konkretne obciążenia działające na okno zarówno w jego płaszczyźnie pionowej (ciężar własny okna), jak i w poziomie (siły parcia i ssania wiatru). W zależności od wartości tych obciążeń oraz od rodzaju materiału muru trzeba dobrać takie „kołki”, a poprawniej elementy mocujące, które zapewnią trwałą stabilność tego połączenia.

I tak do murów betonowych o raz z cegły pełnej możemy zastosować lączniki rozporowe tworzywowo-metalowe (popularne „kołki) albo też dyble metalowe. Pamiętać jednak należy przy tym o odpowiedniej grubości „kołka” i właściwej głębokości jego zakotwienia: min. 40 mm dla betonu oraz min. 60 mm dla cegły. A dalej nie wolno zapomnieć, że odległość łącznika od krawędzi cegły nie może być mniejsza niż 30 mm.

Do podłoży pełnych lekkich (np.suporeks) i z pustkami możemy stosować także łączniki metalowo-tworzywowe uniwersalne, ale te zagłębić powinniśmy w tych podłożach na min. 70 mm, pamiętając jednocześnie, że wiercony otwór powinien być o 10 mm głębszy. W takich murach minimalna odległość od krawędzi powinna wynieść 80 mm, a odległość między łącznikami nie może być mniejsza niż 200 mm. Jako elementy kotwiące możemy też zastosować specjalne wkręty, które zagłębia się na 30 mm w betonie i min. 60 mm w pozostałych meteriałach. Można je stosować nawet w pustakach, ale tylko w tych „mocniejszych”, o klasie min. 15 Mpa.

Więcej na ten temat w artykule o technice mocowania.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*