Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Dla mediów » Dlaczego montaż warstwowy?

Dlaczego montaż warstwowy?(19/06/2012)

Warstwowy montaż okien, choć droższy od tradycyjnego, ma w porównaniu z nim wiele zalet. Między ramą a ścianą nie pozostanie bowiem żadna, najmniejsza nawet szczelina, przez którą mogłaby dostać się woda, niszcząc mur i powodując przewiew.

Montażem warstwowym rządzą zasady dobrze znane z ocieplania dachów: od wewnątrz warstwa paroszczelna, od zewnątrz paroprzepuszczalna, a w środku izolacja termiczna. Tyle,że tutaj stosuje się inne materiały.

Taśma z pianką

Od strony pomieszczenia powinna znaleźć się taśma paroszczelna lub silikon, których zadaniem jest uniemożliwienie wnikania w piankę montażową pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Pianka nadal ma swoje ważne miejsce w uszczelnieniu, gdyż wypełnia szczelinę między ramą okna a murem, pełniąc funkcję izolacji termicznej i akustycznej. Od zewnątrz piankę zakrywa się taśmą paroprzepuszczalną i jednocześnie wodoodporną, która chroni wnętrze szczeliny przed wilgocią z zewnątrz i umożliwia wydostanie się jej z budynku. Chroni także przed wnikaniem zimnego wiatru.

Zyskuje inwestor

Taki sposób montażu, choć proponowany od lat, nie jest niestety dobrze znany wykonawcom. Dużo bowiem szybciej, proście i taniej montować okna – a i drzwi także – na samą piankę. Tymczasem uparty inwestor, który będzie chciał skorzystać z nowości, wiele zyska.

Kto pamięta montaż okien, zauważył zapewne, że dość szybko na tynku i wzdłuż ram pojawiły się niewielkie pęknięcia. Niby nic, ale przecież nawet przez tak drobne uszkodzenia dostaje się wilgoć. Przy zmianach temperatury skrapla się lub zamienia w parę, znakomicie wnika w mur i izolację, powodując powiększanie się szczelin, odpadanie tynku i uszkodzenie okna. Przed tymi przykrymi niespodziankami chroni montaż warstwowy.

Czasem jest on niesłusznie nazywany ciepłym, gdyż sam nie izoluje cieplnie. Ale jest w tym coś, bo likwidując przedmuchy wokół ramy okiennej sprawia, że we wnętrzach jest cieplej. To kolejna korzyść.

A skoro okno jest zamontowane trwale i szczelnie, konieczność wymiany nastąpi później i nie będzie trzeba mocniej grzać w chłodne dni. To zaś przyniesie wymierne korzyści finansowe.

Kto tak potrafi?

Warstwowy montaż to inwestycja, która procentuje latami. Zyski odczuwamy przede wszystkim w postaci mniejszych kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu. Wykonanie nie jest szczególnie skomplikowane, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Na szczęście fachowców jest coraz więcej, również dzięki programowi edukacyjnemu „Mistrzowie Montażu”.

Niedawno zakończył się cykl Regionalnych Warsztatów Montażu, gdzie podczas spotkań, odbywających się podczas targów branżowych, weryfikowane były umiejętności wykonawców. Lista zweryfikowanych wykonawców jest dostępna w Klubie Dobrych Montaży na stronie www.montaze.info.pl .

Teraz zaś w ramach Programu Mistrzowie Montażu rozpoczęła się praca u podstaw – prezentowanie nowoczesnej technologii montażu uczniom szkół budowlanych. Dzięki temu dzisiejsi absolwenci będą już wiedzieli, jak należy pracować.

 

 

Powyższy tekst powstał w ramach programu Mistrzowie Montażu realizowanego pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Celem programu jest upowszechnianie wiedzy o sztuce budowlanej montażu stolarki, a wspierają go znane marki branżowe: Drutex SA, Selena SA, Roto, ISO-Chemie, G-U Polska oraz VBH Polska. Więcej informacji o programie i o mistrzach montażu na stronie: www.montaze.info.pl.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (5 głosów, średnia ocena: 4,60)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*