Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Dla mediów » Jak wybrać ekipę do montażu?

Jak wybrać ekipę do montażu?(16/04/2012)

Wielu z nas w okresie wiosennym, mając jeszcze w pamięci zimowe chłody, podejmuje decyzję o wymianie okien w domu czy mieszkaniu. Przeważnie wybieramy takie okna na wymianę, by już na długie lata zapewniły nam ochronę przed zimnem, deszczem i wiatrem.

Wielu z nas w okresie wiosennym, mając jeszcze w pamięci zimowe chłody, podejmuje decyzję o wymianie okien w domu czy mieszkaniu. Przeważnie wybieramy takie okna na wymianę, by już na długie lata zapewniły nam ochronę przed zimnem, deszczem i wiatrem. Zbyt często zapominamy jednak o sprawdzeniu umiejętności ekipy wymieniającej nam te okna. A to od jej właściwej pracy zależą w dużym stopniu ostateczne efekty cieplne takiej wymiany. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę?

Standard pracy

Zamawiając wybrane okna w punkcie sprzedaży powinniśmy w tym samym momencie ustalić standard ich montażu. Przede wszystkim powinien to być montaż warstwowy, chroniący warstwę ocieplenia wokół okna (piankę montażową) przed wnikaniem wilgoci z pomieszczeń i wody z zewnątrz. Warto więc zapytać sprzedawcę okien w jaki sposób jego ekipa zapewni zachowanie zasady montażowej „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Zasada ta znana jest powszechnie także z prac ocieplania dachów. Można zapewnić to za pomocą silikonu wokół okna, stosując w tym miejscu folie paroszczelne lub specjalne taśmy rozprężne. Sprzedawca powinien nam wytłumaczyć jakie materiały zostaną użyte i dlaczego te, a nie inne. Jeżeli nie będzie potrafił nam tego wyjaśnić to lepiej zrezygnujmy z jego usług i poszukajmy prawdziwych fachowców.

Ustalenia pisemne

Wszelkie ustalenia ze sprzedawcą, dotyczące prac montażowych i stosowanych materiałów zapiszmy w umowie (zleceniu). Zbyt często bowiem się zdarza, że montażysta, który przejeżdża wymieniać nasze okna nic o tych ustaleniach nie wie. Robi wtedy tak, jak jest mu najwygodniej, a najczęściej ogranicza swoją pracę do zamocowania nowych okien na kotwach i wtryśnięcia piany wokół nich. Taka praca wcześniej czy później spowoduje, że choć nasze okna będą nadal szczelne, to między ich ramą a murem utworzą się szczeliny, przez które wnikać będzie wiatr i mróz, a niekiedy również woda. Dlatego zanim ekipa przystąpi do pracy pokażmy im nasze pisemne ustalenia ze sprzedawcą i upewnijmy się, że oni także wiedzą, jak to mają zrobić.

Ograniczone zaufanie

Nie dajmy się zbyć zdawkowym odpowiedziom, żądajmy precyzyjnego określenia kolejności prac. Obejrzyjmy materiały uszczelniające, jakie ekipa zamierza zastosować wokół naszego okna. Poprośmy o wyjaśnienie celowości i sposobu ich zastosowania. Jeżeli wiedza i umiejętności montażystów będą budzić nasze wątpliwości zawsze możemy wstrzymać ich prace i skonsultować się ze sprzedawcą lub zaufanym specjalistą. Można zadzwonić również do Zrzeszenia Montażystów Stolarki, gdzie codziennie eksperci ds. montaży pełnią swoje dyżury. Pamiętajmy, że ekipa montażowa wykona swoją pracę w kilka godzin i sobie pójdzie, a z zamontowanymi przez nią oknami my będziemy żyli przez całe lata.

Symptomy profesjonalizmu

Profesjonalizm ekipy montażowej poznamy już w pierwszych jej krokach za naszym progiem. Jeżeli przywiezie nasze okna starym, zdezelowanym i ubłoconym Polonezem, to oznaczać może, że nie są to esteci. Brak schludnych ubrań roboczych, brudne buty czy nieświeży oddech ze śladami wczorajszej imprezy lub porannego piwa też powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Po prawdziwych fachowcach możemy się spodziewać przede wszystkim sprawdzenia przywiezionych okien z wymiarami otworów, w których mają je osadzić. Oni uzgodnią z nami, którędy mają wnieść te okna, gdzie je mają składować i jak zabezpieczą ścieżki tego transportu. Zaproponują zabezpieczenia folią naszych mebli i podłóg. Określą nam w jakiej kolejności wykonywać będą swoją pracę i kiedy ją zakończą. Prawdziwi fachowcy nie pomyślą nawet o paleniu papierosów w miejscu swojej pracy, a już na pewno nie będą pić alkoholu, choćby to miało być „niewinne” piwko. Z nie-fachowcami może być inaczej.

Montażysta – usługodawcą

Pamiętajmy cały czas o tym, że to montażysta jest dla nas, a nie na odwrót. Najczęściej nasza umowa o wymianę czy montaż okien zawarta jest ze sprzedawcą okien, a nie z ekipą montażową. Montażysta jest najczęściej podwykonawcą sprzedawcy, a nie wynajętym przez nas fachowcem. On w zleconej przez nas robocie reprezentuje sprzedawcę, realizuje podpisaną przez niego umowę i z nim się najczęściej rozlicza. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia do pracy ekipy montażowej, to przerwijmy tą pracę i zgłośmy swoje uwagi sprzedawcy – to on dał zlecenie tej konkretnej ekipie, więc to on musi podjąć działania, byśmy tych zastrzeżeń nie mieli. To on, a nie montażysta daje nam gwarancję na wykonane prace. W ekstremalnym przypadku przyśle do nas inną, i oby lepszą, ekipę.

Właściwe rozliczenie

Jeżeli wydaliśmy duże pieniądze na zakup okien, to nie próbujmy już na siłę zaoszczędzić na koszcie ich poprawnego zamontowania i uszczelnienia. Praca prawdziwych fachowców montażowych musi kosztować, a oszczędności na tym polu mogą zaowocować jedynie tym, że zamiast fachowców z naszymi oknami przyjadą zupełni amatorzy. Przyjęło się na rynku, że koszt poprawnej usługi montażowej okien stanowi ok. 20 proc. ich wartości. Jeżeli ktoś proponuje nam tańsze wykonanie, to można podejrzewać, że chce zaoszczędzić albo na użytych materiałach albo na ich fachowym zastosowaniu. Tak czy inaczej możemy być niemal pewni, że po jakimś czasie te „oszczędności” zaowocują przewiewami wokół okna lub nawet przeciekaniem. Na to nie warto się godzić. Płaćmy tyle ile należy, ale i wymagajmy pełnego profesjonalizmu. I jeszcze jedno: płaćmy zawsze po wykonanej i odebranej pracy – nigdy przed.

Zakup i wymiana okien to dobry krok, który w kolejnych sezonach grzewczych będzie nam z naddatkiem zwracał swoje koszty. Prace montażu i wymiany też nie muszą być uciążliwe, a ich efekty mogą nam przynieść pełną satysfakcję. Warunkiem jednak jest powierzenia tego zadania kompetentnym sprzedawcom i ich profesjonalnym ekipom montażowym. Jeżeli w swojej okolicy nie znajdziemy takich, nie ma problemu. W całym kraju działa kilkanaście tysięcy ekip montażowych, a dla tych profesjonalnych, dobrze zorganizowanych dojazd do klienta w promieniu 100 km nie jest dzisiaj żadnym problemem. A jeżeli szukamy Mistrzów Montażu, o zweryfikowanych umiejętnościach zawodowych, to znajdziemy ich w Zrzeszeniu Montażystów Stolarki (www.montaze.info.pl). Tam także zawsze znajdziemy rzeczoznawców i poradę czym się kierować w ocenie poprawności wykonania prac montażowych.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*