Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Dla mediów » Kiedy pęknie szyba..

Kiedy pęknie szyba..(10/03/2012)

Przystępując do wiosennych porządków zdarza się, że w naszym oknie zauważymy pękniętą szybę. Z niepokojem myślimy wówczas o kłopotach, jakie nam przyniesie jej wymiana. Tymczasem nie ma powodu do niepokoju: wymiana ta zajmie fachowcowi nie więcej niż kwadrans.

Kiedy pęknie szyba…

Współczesne ciepłe okna wyposażone są w pakiety 2 lub 3 szyb zespolonych ze sobą trwale. Szyby te oddzielone są ramkami dystansowymi, a miedzy nimi znajduje się szlachetny gaz, najczęściej argon. Szyba osadzona jest w ramie skrzydła okiennego na plastikowych podkładkach, a od wewnątrz przytrzymują ją listwy przyszybowe wciśnięte w ramę. Jeżeli pęknie jedna z szyb w pakiecie to nie ma rady – trzeba wymienić cały pakiet.

Różne są powody pękania szyb. Może to być uderzenie jakimś przedmiotem lub choćby uderzenie w ciężką donicę stojącą na parapecie, gdy jest przeciąg. Ale pęknięcie może też być efektem wewnętrznych naprężeń jakie występują w szkle. W małej, kilkunastomilimetrowej przestrzeni międzyszybowej kompensowana jest bowiem różnica temperatur o wartości kilkudziesięciu stopni. Szczególnie zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20oC. Wówczas każda niedoskonałość struktury szkła może być powodem pęknięcia, powstania rysy, a nawet wyraźnej szczeliny. Poza względami estetycznymi do wymiany skłania też fakt, że taką szczeliną uciekł z wnętrza gaz, który podnosił walory ciepłochronne naszego okna.

Fachowiec, który przyjedzie do nas na oględziny ustali powód pęknięcia i sprawdzi wymiary pakietu szybowego. Nie tylko wysokość i szerokość, ale też jego grubość. Następnie zamówi odpowiedni nowy pakiet u producenta okien i wróci do nas dokonać zamiany. Praca jego polega na wyjęciu listew przyszybowych, wyjęciu pękniętego pakietu, a następnie odpowiednim osadzeniu nowej szyby (podkładki regulacyjne!) i zabezpieczenia ją listwami na nowo. Koniec roboty. Ale ważne, żeby był to doświadczony i sprawdzony mistrz montażu, bo wystarczy drobne uchybienie przy osadzaniu nowego pakietu, a z czasem pęknie on tak, jak ten stary.

Wymieniając pękniętą szybę w oknie warto się przy tej okazji zastanowić nad poprawą jej parametrów cieplnych. Jeżeli mieliśmy starszy pakiet o izolacyjności cieplnej np. Ug=1,6, to jest to doskonała okazja do wymiany go na znacznie lepszy, a powszechny dzisiaj pakiet szybowy o wsp. U=1,0. Wówczas taka wymiana nie tylko nie będzie dla nas kosztem, ale wręcz oszczędnością energetyczną, z której czerpać będziemy przez kolejne sezony grzewcze. Jeżeli więc zauważymy pękniętą szybę w naszym oknie, to nie martwy się na zapas – być może dostaliśmy właśnie okazję do poprawy parametrów cieplnych w naszym mieszkaniu. I obyśmy tylko zlecili to fachowcowi, który zna się na rzeczy, dobierze nam odpowiedni pakiet szybowy i sprawnie dokona wymiany.

Tekst powyższy powstał w ramach programu Mistrzowie Montażu realizowanego pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki oraz Związku Polskie Okna i Drzwi. Celem programu jest upowszechnianie wiedzy o sztuce budowlanej montażu stolarki, a wspierają go znane marki branzowe: Drutex SA, Selena SA, Roto, G-U Polska oraz VBH Polska.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (3 głosów, średnia ocena: 4,33)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*