Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Fachowcy potrzebni od zaraz

Fachowcy potrzebni od zaraz(19/01/2012)

„W roku 2011 wyprodukowano w naszym kraju ok. 20 milionów okien i drzwi, a więc podobną ilość jak rok wcześniej. Zmienia się natomiast struktura sprzedaży:

z roku na rok coraz więcej okien i drzwi z Polski trafia na rynki zagraniczne, a coraz mniej, niestety, na krajowy rynek remontowy.” – zakomunikowano na wczorajszym (18 stycznia) spotkaniu Forum 100, nieformalnym klubie menedżerów największych firm branży stolarki budowlanej. Na spotkaniu w warszawskim centrum konferencyjnym Gromada obecnych było kilkudziesięciu szefów i członków zarządów tych firm.

Z danych, prezentowanych na tym spotkaniu przez analityków Centrum Analiz Branżowych wynika, że we wszystkich budynkach w Polsce zamontowanych jest ok. 120 milionów okien, spośród których już dzisiaj ok. 70 milionów sztuk kwalifikuje się do wymiany, ze względu ich na niską izolacyjność cieplną. Po roku 2018, kiedy to zacznie być realizowana w naszym kraju unijna Dyrektywa Energetyczna, standardy cieplne okien i drzwi wzrosną znacząco, a wówczas trzeba będzie wymienić w polskich domach kolejne 50 milionów sztuk tych wyrobów. Do takiej „operacji” niezbędna będzie armia 20 tysięcy wysoko wykwalifikowanych fachowców – speców od montażu okien i drzwi.

Niestety pomimo, że od 20 lat przemysł okienno-drzwiowy rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie, nie udało się jak dotąd stworzyć jednolitego systemu kształcenia kadr montażowych. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest inaugurowany pod koniec stycznia, na najbliższych targach budowlanych Budma w Poznaniu , ogólnopolski program Mistrzowie Montażu. Stawia on sobie za cel kształcenie i weryfikację umiejętności fachowców od montaży. Kolejnym krokiem, zaplanowanym na I półrocze tego roku, będzie opracowanie i wdrożenie Polskiej Normy, ustalającej kanony poprawnego wykonywania prac montażowych w budynkach energooszczędnych. W perspektywie 2-3 lat środowisko stolarki budowlanej zamierza uruchomić rzemieślniczy system kształcenia i weryfikacji umiejętności w zawodzie : montażysta stolarki budowlanej. Jest szansa, że dzięki temu ambitny plan wymiany wszystkich okien w polskich budynkach na nowe, oszczędzające energię, zakończy się przed rokiem 2035.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*