Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Dla mediów » Okna na Warsztatach

Okna na Warsztatach(10/01/2012)

Ogromna większość okien w polskich domach instalowana jest w niewłaściwy sposób. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Zrzeszenia Montażystów Stolarki wynika, że zaledwie w co 20-tym przypadku montażu okien (5 proc. wszystkich montaży) pianka ocieplająca wokół okien zabezpieczona została przed wnikaniem

Jest to zasadniczy błąd, którego efektem są częste wypadki występowania pleśni i grzybów na ścianach wokół okien, nawet w nowych budynkach.

Okna na warsztatach

Instrukcje wszelkich Instytutów Budownictwa oraz instrukcja Zrzeszenia Montażystów Stolarki mówią jednoznacznie o konieczności wykonywania montażu stolarki w sposób szczelny. Oznacza to nie tylko zabezpieczenie styku okna z murem przed deszczem i wiatrem, ale też przed wnikaniem wilgoci z wnętrza pomieszczeń. Warstwa ocieplenia wokół okien, wykonana najczęściej z rozprężnej pianki poliuretanowej, narażona jest przez cały rok, a już szczególnie zimą, na wnikanie w nią wilgoci. Nie jest to korzystne, gdyż zawilgocona pianka traci swoje właściwości izolacji cieplnej, przemarza zimą, a przez to wychładza powierzchnię ścian wokół okna. Na tej powierzchni wykrapla się para wodna z pomieszczeń, a taki stan sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, prowadząc do zniszczenia tynków i murów. Konsekwencją tego są również duże, zupełnie nieuzasadnione straty energii cieplnej, uciekającej przez tworzące się mikroszczeliny wokół okien.

Najlepsze nawet okno, jeśli zostanie źle zamontowane, nie będzie nas skutecznie chronić zimą przed stratami ciepła. Dlatego dokonując wyboru okien powinniśmy zwracać również uwagę na umiejętności fachowców, którzy nam te okna zamontują. Nie ukształtował się niestety w naszym kraju system szkolnictwa i gradacji zawodowej fachowców montażowych, stąd jedynym sposobem na zweryfikowanie ich prawdziwych umiejętności jest sięgnięcie po ich rekomendacje. Najlepiej kiedy będą wystawione przez niezależnych ekspertów tej branży.

Od września 2011 roku funkcjonuje ogólnopolska lista fachowców w zakresie montażu stolarki, których wiedza i umiejętności zostały zweryfikowane przez samą branżę. Najlepsi spośród nich poddali się egzaminowi zawodowemu przed specjalną Komisją ekspertów branżowych, wykazali się odpowiednią wiedzą i znajomością zasad montażu, a w efekcie uzyskali honorowy tytuł Mistrza Montażu. Tytuł mistrzowski oznacza, że taki fachowiec zna podstawy tego fachu, że może być doradcą dla inwestora oraz ma wszelkie dane, by montażu okien dokonać w sposób prawidłowy.

Jak dotąd w całym kraju działa kilkudziesięciu fachowych Mistrzów tego rzemiosła, ale już wkrótce ich liczba powinna znacząco wzrosnąć. Na poznańskich targach budowlanych Budma zainaugurowana zostanie bowiem kolejna edycja programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu, który stawia sobie za cel weryfikację wiedzy i umiejętności montażystów stolarki. Pod koniec stycznia, w ciągu czterech targowych dni odbywać się będą pokazy mistrzowskich montaży oraz egzaminy zawodowe uwieńczone wręczeniem kolejnych dyplomów Mistrzów Montażu. Do udziału w targowych pokazach i seminariach montażowych zaproszeni są nie tylko adepci tego rzemiosła, ale też handlowcy, architekci i inwestorzy, którzy chcieliby poznać podstawowe zasady montażu warstwowego okien i dowiedzieć się, czego powinni wymagać od swoich fachowców na budowie.

Programowi Mistrzowie Montażu, realizowanemu na Budmie w Poznaniu w postaci Wielkopolskich Warsztatów Montażowych patronuje Zrzeszenie Montażystów Stolarki oraz Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej. Mecenasem Mistrzów Montażu jest największy polski producent okien – firma Drutex, a Partnerami Warsztatów są znane i cenione w tej branży marki: Selena SA, G-U Polska, ROTO Frank oraz VBH Polska. Eksperci techniczni tych firm będą do dyspozycji gości Warsztatów przez całe targi Budma, w dniach 24-27 stycznia 2012 roku. Wstęp wolny.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*